A legutóbbi csökkenés, amellyel augusztusban hatéves mélypontra mérséklődött az olajár, jövőre közel félmillió hordóval veti vissza az OPEC-en kívüli olajtermelők napi kínálatát. Több mint két évtizede ez lesz a legnagyobb termeléscsökkenés.
Az Egyesült Államok, Oroszország és az északi-tengeri termelők által felszínre hozott mennyiség csökkenése a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetén (OPEC) kívüli kitermelést napi 57,7 millió hordóra mérsékli.
Az OPEC termelése augusztusban napi 220 ezer hordóval napi 31,57 millió hordóra csökkent elsősorban Szaúd-Arábia, Irak és Angola alacsonyabb kitermelésének köszönhetően. Az OPEC termelése ezzel együtt is napi 1,2 millió hordóval haladta meg a tavaly augusztusit.
Az OPEC-olaj iránti kereslet az előrejelzés szerint 2016-ban napi 31,3 millió hordó lesz, 1,6 millió hordóval magasabb az ideinél, mivel az alacsonyabb olajárak visszaszorítják az OPEC-en kívüli termelést, egyben ösztönzik a kereslet növekedését is.
Az idén a globális olajkereslet napi 1,7 millió hordóval emelkedik, öt évre visszatekintve a legnagyobb mértékben. Jövőre a globális kereslet növekedésének mértéke alacsonyabb, napi 1,4 millió hordó lesz.
Az OPEC olajkészletei az idén júliusra 18 millió hordóval rekordnagyságúra, 2,923 milliárd hordóra duzzadtak. Az olajfinomítók felfuttatott termelése a nyersolajkészletet 9,9 millió hordóval csökkentette júliusban.
Olajtermékekből a készlet 26,7 millió hordóval nőtt júliusban. A hónap végén 31,2 napi felhasználás fedezésére elegendő készlet állt rendelkezésre, ami 0,6 napi növekedést jelent a június végihez képest. Az előzetes adatok szerint az olajtermék-készletek növekedése augusztusban is folytatódott.
Az olajfinomítók augusztusban napi 80,9 millió hordó olajat dolgoztak fel. A finomítók bevételarányos jövedelmezősége magas volt szeptember elején. A termékpaletta súlypontja a tél közeledtével az üzemanyagokról a nehezebb termékek (például fűtőolaj) felé tolódik - írja az IEA szeptemberi Oil Market Report kiadványa.
MTI