A lap internetes oldalán hétfőn megjelent nyilatkozatban Lagarde rámutatott, hogy a világgazdaság élénkül, de a növekedés üteme gyengül. A korábban a fellendülés motorjául szolgáló feltörekvő országokban lassul, a fejlett országokban viszont gyorsul a növekedés, ami a valutaalapot korábbi előrejelzésének felülvizsgálatára kényszeríti.
Az IMF júliusban is mérsékelte a világgazdaság idei növekedésére vonatkozó becslését a világgazdasági kilátások (World Economic Outlook, WEO) című kiadvány soros negyedéves frissítésében. Akkor az idei évre 3,5 százalék helyett 3,3 százalékos növekedést valószínűsített, míg a jövő évre változatlanul 3,8 százalékkal számolt.
Lagarde most úgy vélte, hogy az idei 3,3, százalékos és a jövő évi 3,8 százalékos GDP-növekedési prognózis nem reális. Mindazonáltal továbbra is 3 százalék feletti értékekre számít.
Az IMF legfrissebb világgazdasági előrejelzését az éves közgyűlésen teszik majd közzé, amelyet október 7. és 11. között tartanak Limában.
Az IMF vezérigazgatója a Les Échos-nak nyilatkozva rámutatott, hogy a növekedés érdekében fenn kell tartani a laza monetáris politikát világszerte. Ez azonban önmagában nem elégséges, azoknak az országoknak, amelyeknek van költségvetési mozgástere, használniuk kell ezt a lehetőséget. Az euróövezeti tagállamok közül név szerint említette Németországot és Hollandiát mint olyan országokat, amelyek határozottabb szerepet tudnának játszani az európai növekedés erősítésében.
"A folyamatosan 8 százalékos többletet mutató kereskedelmi mérlegek éppen úgy nem tarthatóak, mint a túlzott költségvetési hiányok" - mondta Christine Lagarde, aki szerint az európai gazdasági fellendülést leginkább a hitelezéssel kapcsolatos problémák hátráltatják.
MTI