4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy év alatt csökkentek az árak idehaza, amire emberemlékezet óta nem volt példa.

A KSH legfrissebb adatai szerint áprilisban az egy évvel korábbiakkal összevetve 0,1 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak. Ilyenre évtizedek óta nem volt példa. A havi összevetésű, tehát 2014 márciusához mért árindex +0,1 százalékos volt.

A defláció, vagyis az árak csökkenés azért jelenthet problémát, mert a háztartások érzékelve a fogyasztói árak csökkenését elhalaszthatják a vásárlásaikat, ami értelemszerűen negatív hatással lehet a keresletre. Japán gazdasága például immár évtizedek óta a deflációtól szenved, ami miatt nem nő a szigetország belső kereslete.

De az eurózóna, illetve az EKB vezetői is azt mérlegelik már hetek, sőt hónapok óta, hogyan lehetne elkerülni, hogy a zóna deflációba süllyedjen. Ewald Nowotny, az Osztrák Nemzeti Bank (OeNB) elnöke például tegnap fejtette ki azt a nézetét, hogy az EKB-nak immár nem elég egy kamatvágást eszközölni júniusi ülésén, hanem más eszközöket is tartalmazó intézkedéscsomagot kellene bevezetnie a már hosszú ideje alacsony euróövezeti infláció elleni küzdelemben.

De az IMF is arra biztatja az EKB-t, hogy juttasson több pénzt a gazdaságba a defláció elkerülése érdekében. A hitelállományok leépülése (kevesebb folyósítás, mint visszafizetés), a nem elégséges belső kereslet, valamint a feltörekvő piacok lanyhuló gazdasága miatt visszaeső energia- és nyersanyagárak következtében kialakuló alacsony importált infláció mind-mind a már egészségtelen inflációs szintek irányába mutat. Pedig az alapkamatok mindenhol rekordalacsony szinten vannak, és a jegybanki iránymutatások szerint egy ideig ott is fognak maradni.

Mi okozza a magyar deflációt?

Visszatérve a magyarországi árakra, a defláció hazai felbukkanásával érdemes alaposabban megvizsgálni, hogy az árak csökkenésében melyik termékcsoportnak milyen szerepe volt.

Mint azzal mindenki tisztában van, a fogyasztói árak elmúlt időszakbeli alakulására az egyik legnagyobb mértékben a folyamatos rezsicsökkentések voltak hatással. Ugyan a tavaly januári első 10 százalékos vágás hatása már kikerült az éves összehasonlító árakból, de a nyár közepi második, a december eleji harmadik etap még jelen van. A negyedik, április elsejétől gázárakra érvényes újabb csökkentés azonban még nem mutatkozik meg a KSH számaiban, ezt majd csak a májusi adat fogja tartalmazni.

Ugyanakkor az éves összevetésű kimutatásban már, illetve még szereplő tételek a háztartási energiacsoport árindexet 10,3 százalékkal húzták el. Ha jóval kisebb ütemben is, de csökkent a ruházkodási cikkek ára (-1,4%), az egyéb cikkek, üzemanyagoké (-0,6%), a tartós fogyasztási cikkek ára (-0,5%) és az élelmiszerek árindexe is (-0,5%) mérséklődött.

Vagyis immár közel sem beszélhetünk arról, hogy csak a rezsicsökkentések húzzák lefele az inflációt, mivel az árcsökkenés áprilisban széles bázisú volt.

A KSH növekedést egyedül a szeszesitalok, dohányáruk (elsősorban a dohány kiskereskedelem júliusi átalakítása miatt), illetve a szolgáltatások (1,6%) területén mért. (Ez utóbbit a helyi tömegközlekedés 6,8 százalékos mínuszos árindexe húzta lefele.)

Ez pedig - bár az MNB-szűrt inflációs mutatóit majd csak 10 órakor ismerhetjük meg - akár azt is jelentheti, hogy további kamatvágások jöhetnek, vagy a jegybanknak ki kell terjeszteni a Növekedési Hitelprogramját, esetleg más programokat bevezetni annak érdekében, hogy a pénzkínálat növelésével némi inflációt vigyen a rendszerbe.

Ugyan minket valószínűleg egyelőre még nagyon nem érint a fenti japán, vagy eurózónás deflációs rémkép. Mivel a lakosság körében mért inflációs várakozások még 3 százalék körül "tanyáznak", így nagy volumenű lakossági elhalasztott keresletre nem számíthatunk (maximum az energiamegtakarító lakossági beruházásoknál), viszont a költségvetés és az adósságpálya alakulása miatt egy ennél magasabb infláció nem lenne rossz. A költségvetési hiányt, illetve az adósságot ugyanis a nominális GDP-re vetítik, amelyet nemcsak a reálnövekedés húzhat felfelé, de a GDP számításánál használt inflációs mutató, a deflátor nagysága is.

A KSH a teljes fogyasztói kosárra számolt árindex mellett még a szezonálisan kiigazított maginflációra (+2,4%) és a nyugdíjas fogyasztóiár-indexre közölt (-0,6%) adatokat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!