4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A holnap érkező GDP-adatokra a legtöbb jószándék mellett sem tekinthetünk optimistán. A tündérmeséből rémálom lett, az elrugaszkodás évéből pedig a süppedés éve.

A statisztikai hivatal csütörtökön teszi közzé a negyedik negyedéves és így az év egészére vonatkozó előzetes GDP-adatot. Ahogy a tavalyi év utolsó hónapjaira folyamatosan érkeztek a csúnyábbnál csúnyább adatok, úgy szállt el az év eleji mérsékelt optimizmus is. Piaci elemzők szerint 2012-ben az előző évhez képest már akár 1,5-1,6 százalékos szintű visszaesést is közölhet holnap a KSH, melyhez a negyedik negyedévben immár 2 százalékosra mélyülő zsugorodás járulhatott hozzá. Az mfor.hu most megpróbálja összegezni, hogyan is lett az elrugaszkodás évéből a süppedés éve.(Az elrugaszkodás egyébként már 2011 októberében megihlette szerkesztőségünket: Gyurikám, háromra elrugaszkodunk!)

Tündérmeséből rémtörténet az ipar

A GDP egyik meghatározó komponense az ipari termelés, mellyel kapcsolatban már az októberi hónap is csúnya visszaesésről tanúskodott havi szinten, hiszen 2012 folyamán soha ilyen mértékű mínuszt nem közölt a KSH. Az októberi 3,8 százalékos mínusz után aztán novemberre egy 0,1 és decemberre ismét egy jelentősebb, 2,5 százalékos csökkenést regisztrált havi szinten a statisztikai hivatal. Év eleje óta pedig a teljesítmény 1,7 százalékos visszaesést jelez. Pedig tavasszal még minden elemző optimizmussal tekintett az ipar második féléves teljesítményére. 2012 márciusában a gyenge januári statisztikát kommentálva az elemzők még abban reménykedtek, hogy a Mercedes-gyár márciusi beindulása hatalmas lökést fog adni az iparnak, és 2012 tavaszától az év végéig tartósan 5 százalék feletti lehet az ipari termelés volumenének bővülése, míg egyes hónapokban a 6-7 százalékot is elérheti.

A Mercedes-gyár beindulása Bács-Kiskun megyében egyébként tényleg jelentősen éreztette kedvező hatását (lásd: Ennyit ért a Mercedes-gyár), a magyar ipar többi szereplőjének aktivitása azonban az év második felére jelentős mértékben visszaesett. Ez igaz a hazánk területén tevékenykedő egyes nemzetközi vállalatokra, ugyanakkor hatványozottan a belső piacra termelő cégekre is. A többség visszaesése pedig az év végére zuhanásba rántotta a teljesítményt.

Egyre kevesebbet költünk

Másik sarkalatos pontja a GDP-nek a fogyasztás, melynek egy jelentős része a kiskereskedelem. Ebben az esetben, ha szintén havi adatokat vizsgálunk, akkor az év második felében szinte konstans, masszív 0,4 százalékos elmaradást regisztrált a KSH hónapról hónapra. Bár decemberre még nem ismerjük a statisztikát, az inflációs adatok alapján feltélezésünk szerint meglehetősen szerény lehetett a magyarok karácsonya a vásárlásokat tekintve. Ezt erősíti még, hogy 2011 decemberében a 2012 januári áfaemelés miatt többen előrehozták a vásárlásaikat, mellyel a február végén megjelenő tavaly decemberi kiskereskedelmi adatnak magas bázisul szolgálnak. 

Az adatsoron egyébként nagyon nem is lehet meglepődni, hiszen az már a magánnyugdíjpénztári pénzek kifizetésekor kiderült egy évvel korábban - amikor a gazdaság még jobb állapotban volt -, hogy a lakosság inkább megtakarít, mint a pluszjövedelmet elköltse. Tavaly viszont többségében pluszjövedelem sem volt, hiszen az alacsony keresetűek esetében a nettó keresetek kormányzati beavatkozás (elvárt béremelés) segítségével jó esetben szinten maradtak, a magas infláció viszont reálértéken csökkentette a hazavitt összeg értékét. A magas keresetűek körében pedig az infláció szintén visszafogta a reálszinti értéknövekedést, ami pluszhoz pedig mégis hozzájutottak, azt a korábbiaknak megfelelően inkább megtakarították. Másfelől az év eleji végtörlesztés is a belső fogyasztás visszafogását eredményezte, mivel sokan a megtakarításaikból fizették ki a hitelt. 

A havi adatok egyenletes csökkenése miatt augusztustól folyamatos volt a visszaesés előző év azonos időszakához képest. Ennek eredményeként míg a nyolcadik hónapban 2,4 százalékkal maradt el a fogyasztás a 2011-es szinttől, novemberre ez már egészen 4,1 százalékos mínuszig süllyedt.

A gazdaság húzóereje sem remekelt

A magyar gazdaság húzóerejének nevezett export sem remekelt a rendelkezésre álló statisztikák alapján, hiszen a trendvonalunk pont az utolsó három hónapban kúszott mínusz tartományba. Ennek oka, hogy alapvetően az év folyamán romlott a nemzetközi környezet és csak az év végén megjelenő gazdasági várakozásokkal kapcsolatos indexek mutatnak a helyzettel kapcsolatban némi reménysugarat a javulásra. A kedvezőtlen nemzetközi környezet pedig a külföldi rendelésállomány mérséklődését idézte elő.


update: A KSH csütörtökön közölt gyorsbecslése szerint a magyar gazdaság a vártnál is jobban visszaesett 2012 utolsó három hónapjában. lásd: Ilyen magyar beszakadásra még a pesszimisták sem számítottak

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!