4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A friss, részletes adatok alapján látható, hogy a második negyedévre közölt, 8 éve nem látott GDP-növekedésünk változatlanul széles bázison alapul. Alig volt ugyanis olyan szektor, amelyik visszahúzta volna a számainkat.

A második negyedévben az előzetesen közöltnek megfelelően 3,9 százalékkal bővült a magyar gazdaság teljesítménye, amin belül az építőipar, a feldolgozóipar és a mezőgazdaság növekedett jelentősebb mértékben - derül ki a statisztikai hivatal részletes adataiból. Az első negyedévhez viszonyítva 0,8 százalékos volt a növekedés mértéke.

Ha az egyes ágazatok teljesítményét nézzük, akkot látható, hogy termelői oldalon szinte minden szektor képes volt valamennyit hozzátenni az éves bázisú 3,9 százalékos növekedéshez. Legnagyobb mértékben egyébként az építőipar a maga 19 és a feldolgozóipar a 9 százalékos bővülésével emelkedik ki, ugyanakkor a mezőgazdaság 5,6 százalékos pluszára sem lehet panasz.

Az építőipar egyébként 0,6, az ipar 1,6, a szolgáltatások 1,2, a mezőgazdaság pedig 0,2 százalékpontot tettek hozzá a teljes második negyedéves 3,9 százalékos növekedéshez.

Ami a GDP felhasználói oldalát illeti, jól látszik, hogy a legnagyobb részt jelentő háztartások fogyasztása immár a harmadik egymást követő negyedévben tudta fokozni a bővülés mértékét. A tavalyi utolsó negyedév 1,2 százalékos növekedése után 1,7-et produkált, a legfrissebb adat pedig 2,4 százalékos második negyedéves bővülésről árulkodik. Érdekesség, hogy a Központi Statisztikai Hivatal kiadványa szerint a magyarok a külföldi fogyasztásukat nagyobb mértékben növelték, mint a külföldiek a magyarországi fogyasztásukat.

A fogyasztás ellett a bruttó állóeszköz-felhalmozás 18,7, az import 7,3 és az export 6,7 százalékos bővülése segítette a nyolcéves rekordot jelentő GDP-adat megszületését.

Negyedéves bázis: csak a kormányzattól kapott juttatás esett vissza

Ha azt nézzük, hogy negyedéves bázison mi segítette a 0,8 százalékos növekedést, akkor a kép ebben az esetben sem lesz sokkal másabb. A mezőgazdaság ugyanis 4,7 százalékkal tudott növekedni 3 hónap alatt, míg az ipar 2,1, az építőipar pedig 1,7-del.

Felhasználói oldalon a háztartások fogyasztása mindössze 0,7 százalékkal emelkedett, viszont a beruházások, az export és az import kompenzálta a kisebb lakossági fogyasztásbővülést. Ellenben - ahogy egyébként éves bázison is megfigyelhető volt - a kormányzattól kapott természetbeni juttatások 0,7 százalékkal csökkentek április és június között.

Így értékel Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter:

"A kedvező időjárásnak köszönhetően, a magas bázis ellenére a mezőgazdaság bővülése a vártnál erőteljesebb volt. Az ipari termelés növekedéséhez az autóipari külső és belső kereslet élénkülés, valamint a kapacitásbővítés járult hozzá. A szolgáltatások teljesítménye fokozatosan javult az elmúlt időszakban; a második negyedévben összességében 2,1 százalékkal nőtt. Ezeken belül a fogyasztás élénkülése támogatta a kereskedelmet, a kedvező turisztikai adatok a vendéglátást, míg az ipari termelés a szállítást segítette. Elsősorban az MNB Növekedési Hitelprogramjának köszönhetően mérséklődött a pénzügyi szektor teljesítményének visszaesése.

A beruházások közel 20 százalékos növekedését az építőipar felfutása, az uniós források, az alacsony hozamkörnyezet, a Növekedési Hitelprogram és a vállalati szektor erőteljes aktivitása egyaránt támogatta. A lakossági fogyasztás növekedése tovább gyorsult, utoljára nyolc éve regisztráltak hasonló növekedést. A kedvező adatok mögött az alacsony infláció és a foglalkoztatottság bővülése - így a reáljövedelmek emelkedése, valamint a kedvező fogyasztói bizalom – áll."

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!