A 2016-os bérmegállapodás eredményeként idén a minimálbérek is változnak. A bruttó 129 500 forint 138 ezerre emelkedik, a garantált bérminimum pedig bruttó 161 ezerről 180 ezerre nő. A kétgyermekes családok esetében az adókedvezménynél is lesz változás, újabb 5000 forinttal többet igényelhetnek vissza az szja-ból havonta.
Egyről két évre, a duplájára emelik a diplomás gyed időtartamát, így akár 1,5 millió forintnyi többlettámogatást is kaphatnak azok, akik az egyetem, főiskola alatt, vagy annak elvégzése után egy éven belül vállalnak gyermeket.
A jelzáloghiteles családok tartozása a harmadik, a negyedik és az ötödik vagy további gyermek megszületése esetén gyermekenként 1-1 millió forinttal csökken. Ez igaz a később felvett hitelekre is. Az első gyermek vállalásakor az édesanya fennálló diákhitelét felfüggesztik, a másodiknál a tartozás felét elengedik, a harmadiknál pedig az egészet.
Január elsejével indul a Köldökzsinór program, amely azokat szólítja meg, akiknek magyar gyermeke nem Magyarország közigazgatási határain belül születik, hanem bárhol másutt a világon. Ezen szülők is jogosultakká válnak az egyszeri 64 125 forintos anyasági támogatásra, valamint a Babakötvényre.
Több pénzt kapnak kézhez azok, akik állandó és tartós gondozásra szoruló súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg 18 év alatti emberek gondozását, ápolását végzik. Az ápolási díj alapösszege öt százalékkal emelkedik, valamint a tartósan beteg gyermeküket legalább húsz éven át otthon ápolók számára új támogatási forma lesz elérhető.
Januártól újabb áfacsökkentések jönnek. A sertés esetében a vágóhídi melléktermékek és a sertésbelsőségek áfája csökken 5 százalékra, illetve a fogyasztási célú hal esetében is 5 százalék lesz az áfa mértéke. Az alapvető élelmiszerek mellett az internet áfája is 5 százalék lesz, de csökken még a cafeteria adóterhe is, egyes juttatások esetében (pl. bérlet) a teher 43,66 százalékról 40-71-re csökken. Bekerül az adómentes cafeteria juttatások elemei közé a diákhitel-törlesztés támogatása, és kedvezőbbek lett az albérlet-támogatás feltételei is.
A hétköznapokban jelenthet nagy könnyítést, hogy mostantól minden 300 négyzetméternél nagyobb alapterületű élelmiszerüzletekben kötelező lesz az üveghulladék visszavétele a vásárlóktól – betétdíjtól függetlenül. Ez a hulladék visszagyűjtésre vonatkozik, tehát a betétdíjas rendszer mellett jelenik meg az a lehetőség, hogy vagy az üzleten belül, előtte, esetleg a bolthoz tartozó parkolóban biztostani kell az üveghulladék átvételét.
Szintén hétköznapokat érintő jelentős változás, hogy ha véletlenül fizetős útra tévedtünk, akkor utólag, 60 percen belül is meg lehet venni majd az e-matricát. Emellett a 3 gyermekes családok is kaphatnak kedvezményt a személyautókra, és a motorosok is vehetnek havi matricát ezentúl.
A vállalkozásoknál is vannak változások
A 2016. novemberében aláírt hatéves bérmegállapodás eredményeként január 1-től a munkabérekre rakodó adóteher, a szociális hozzájárulási adó, az idei 22 százalékról, 19,5 százalékra csökken, ami újabb 200 milliárd forintot hagy a munkaadóknál.
Az egészségügyi hozzájárulás 2017-ben 22 százalékos mértékű kulcsának 19,5 százalékra csökkentésével az egyes meghatározott juttatások adóterhe is tovább mérséklődik. Kedvezően módosulnak a kisadózó vállalkozások tételes adójára (kata) vonatkozó szabályok is, mivel változatlan adófizetési kötelezettség mellett a főállású kisadózó által igénybe vett pénzbeli ellátások (pl: gyed, táppénz) alapja megemelkedik. Ennek köszönhetően az 50 ezer forintos tételes adó megfizetése esetén 90 ezer forintról 94 400 forintra, míg a magasabb mértékű (75 ezer forintos) tételes adó megfizetésekor 150 ezer forintról 158 400 forintra emelkedik az ellátási alap, amely tovább növeli e kedvezményes adózási mód előnyét. A katát az idei évtől többen vehetik igénybe, hiszen már az ügyvédi irodák is élhetnek ezzel az adózási formával. A kisvállalati adó mértéke pedig újabb egy százalékponttal 13 százalékra csökken.
A szociális hozzájárulási adó kulcsának csökkentésével összefüggésben az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (EKHO) szabályai is módosulnak, melynek értelmében kifizetőt terhelő ekhó 20 százalékról 19,5 százalékra csökken.
mfor.hu