Az Államadósság Kezelő Központ az augusztusi aukciói során 435 milliárd forint összértékben hirdetett meg állampapírokat, melyre az év eddigi legalacsonyabb érdeklődése mutatkozott a vevők részéről, hiszen "csak" 84 százalékos volt a túljegyzés, szemben a korábbi hónapok kétszeres (200 százalékhoz közelítő) túljegyzéseivel. Azonban még így is bőven sikerült a tervezettnél több forrást bevonni, hiszen összesen 456,5 milliárd forint értékben történt értékesítés. Vagyis 21,5 milliárdos volt a többlet.
Az azonban megfigyelhető, hogy főleg a hosszabb futamidők esetében látványosan csökkenti az ÁKK a kínálatot, ami mögött több indok is állhat. Elképzelhető, hogy a nem túl kedvező piaci viszonyokat látva igazodik a kínálathoz, de az sem zárható ki, hogy kedvezőbb piaci környezet esetén sem terveztek volna több forrást bevonni a most kínáltnál. A helyzet ennek tükrében pedig az, hogy augusztusban még a többletkibocsátás fényében sem sikerült annyit eladni az egyes futamidőkön, mint amennyi előző hónapban csak a meghirdetett keret volt.
Arányaiban a legnagyobb érdeklődés a változó kamatozású 5 éves kötvényre volt, ám ebből csupán 10 milliárdos célt határozott meg az ÁKK, és végül 2,5 milliárddal adott el többet ennél. Ugyanakkor a fix kamatozású 5 évesekre is arányaiban majdnem megegyező, 24 százalékkal több ajánlat érkezett a kiírásnál: az ÁKK 25 milliárdos céljára 55,6 milliárdnyi ajánlat érkezett, amiből 31-et fogadott el végül. Augusztusban a 10 éves futamidejű állampapíroknál is túlteljesült a terv: a 43 milliárd forintos ajánlatból az ÁKK a terveknél 3 milliárddal többet, 20 milliárdot fogadott el.
A rövidebb futamidők esetében azonban nem zárt túl jó hónapot az adósságkezelő. A 3 évesek 33 milliárdos keretére mindössze 44,5 milliárdos ajánlat érkezett, ebben az esetben viszont nem sikerült teljesíteni a kitűzött célt, hiszen csupán 28 milliárdnyit adott el ebből a papírból az ÁKK. A 12 hónaposakból 10 milliárddal sikerült többet eladni, a 3 hónapos kincstárjegyekből pedig mindössze 5 milliárddal.
Megugró hozamok ismét
Egy hónapja, azt írtuk, hogy júliusban helyre állt a világ rendje a hatodik havi megborulás után, ám augusztus ismét megugró hozamokat eredményezett, elsősorban a hosszabb futamidők esetében. Ezeket leginkább egyébként az ország kockázati megítélése, a nemzetközi hangulat alakulása befolyásolja, míg a rövidebb futamidejű papírok árazására a jegybanki kamatvágások hatnak elsősorban.
A 10 éves papírok aukciós átlaghozama 49 bázisponttal 6 százalék fölé (6,39 százalék) emelkedett, az 5 évesek esetében ugyanakkor még ennél is nagyobb ugrás mutatkozott, hiszen a hó végi záró 5,59 százalék 62 bázisponttal haladja meg az egy hónappal korábbit. A 3 éveseknél 55 bázisponttal 5,09 százalékra emelkedett a hozam.
A két legrövidebb futamidő esetében azonban további csökkenés mutatkozott: a 3 hónaposok árazása 4, a 12 hónaposoké pedig 11 bázisponttal lett alacsonyabb. Ez a trend pedig a másodpiacon is megmutatkozott: a hó végi záró hozam a 10 éveseknél 17 bázisponttal volt magasabb az egy hónappal korábbinál, míg a 3 hónapos kincstárjegyek árazása 15 bázisponttal tovább csökkent.
Mindez pedig azt eredményezte, soha nem volt még ilyen meredek a magyar hozamgörbe. Az alábbi diagram a 10 éves és az 1 éves állampapír hozamkülönbségét szemlélteti, és jól látható, hogy a 10 évesek 263 bázispontos "felára" az egyéveshez képest rekordmagasságot jelent.
A külföldiek kezében lévő állampapírok állományában csak egyszer volt érdemi változás, amikor is, augusztus közepén a 4983 milliárdról 4887-re esett az állampapírok értéke, ám ugyanilyen gyorsan jött a pozitív irányú változás is. Másnap már 4992 milliárdos volt az állomány nagysága, ami augusztus végére, vagyis az augusztus 28-i állapot szerint 4965 milliárdra mérséklődött.
mfor.hu