2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokadszor érkezett fordulóponthoz az évek óta nyúló görög válság, nem először fenyegette napokon belül csőd az országot, aztán végül most is sikerült elkerülni a tényleges államcsődöt. Kedd hajnalban állapodtak meg Görögország hitelezői az újabb részlet folyósításáról, így ismét fellélegezhetnek Athénban.

Az eurózóna pénzügyminiszterei, az Európai Központi Bank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) képviselői hétfőn ültek újra asztalhoz azt követően, hogy a múlt héten nem sikerült egyezségre jutni a következő hitelrészlet folyósításáról a görögöknek. Most hosszas egyeztetés után végül kedd hajnalban lett megállapodás, melynek értelmében Görögország néhány napon belül közel 44 milliárd eurót kap kézhez, cserébe fenntartható szintre csökkenti államadósságát.

Az eurózóna pénzügyminiszterei a találkozó után kiadtak egy közleményt, melyben a görög reformokat méltatják, és kiemelik, hogy a vártnál nehezebb makrogazdasági helyzet miatt került ismét bajba az ország. Múlt heti sajtóhírek szerint az IMF kardoskodott leginkább a hitelszerződés feltételeinek újabb módosítása mellett, ebből volt a vita az Eurogroup és a Valutaalap között. A közlemény szerint az európai válságkezelő alap, az EFSF december 13-ig 43,7 milliárd eurót utal át Görögországnak, a dátum azért fontos, mert december 14-én lesz egy komolyabb kincstárjegy-lejárat, a BNP Paribas szerint ha addig nem kapnának pénzt, akkor csődöt jelentenének a görögök.

A következő részlet átutalása mellett más lehetséges intézkedésekről is megállapodtak, melyeket előkészítenek, és szükség esetén bevezetnek. Ilyen például az első görög csomag kamatainak 100 bázispontos csökkentése, az EFSF-től érkező pénz kamatainak 10 bázispontos mérséklése vagy az EFSF-hitelek kamatfizetésének kitolása tíz évvel.

A hitelezők mostani előrejelzése szerint a görög GDP-arányos államadósság 2020-ra 124 százalékra csökkenhet, majd 2022-re érheti el a fenntarthatónak ítélt 110 százalékos szintet. Ez jelentős esés lenne a következő két évben várt 190-200 százalékos adósságrátához képest.

A megegyezés hírére az euró erősödéssel reagált, majdnem 1,30-ig ugrott kedd reggelre, ez pedig a forintot is húzta magával, így a magyar deviza280,65-ig erősödött. A vezető ázsiai részvényindexek is emelkedéssel reagáltak, csak a kínai és a hongkongi piac lógott ki lefelé a sorból.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!