Ismét 10 bázispontos kamatvágást eszközölt ma a jegybank Monetáris Tanácsa, mellyel 2,4 százalékra mérséklődött a jegybanki alapkamat szintje. Az indoklás alapvetően a már eddig is hangoztatott okokra hivatkozik: vagyis a felpörgő gazdasági növekedés ellenére a gazdaság teljesítménye még mindig elmarad a potenciálistól, az inflációs cél egyelőre nincs veszélyben, a nemzetközi hangulat pedig ezúttal is támogató volt a további kamatvágás szempontjából.
A jegybanki közlemény szerint a következő negyedévekben a gazdasági növekedés további fokozatos élénkülése várható, mely a korábbiaknál kiegyensúlyozottabb szerkezetben valósulhat meg, és nagyobb súlyt kaphat benne a belső kereslet erősödése. Az EU-forrásokat felhasználó állami beruházások, illetve a Növekedési Hitelprogram következtében növekvő vállalati beruházások mellett a háztartások fogyasztásának élénkülése fokozatos lehet. A reáljövedelmek bővülését részben ellensúlyozza a válság előtt felhalmozott adósságok leépítése és a szigorú hitelezési feltételek lassú oldódása. A márciusi munkaerő piaci adatok alapján a munkaerő piaci kereslet emelkedett, a munkanélküliség csökkent, ami előretekintve a munkaerő piac feszesebbé válására utalhat.
A nemzetközi befektetői hangulat az elmúlt hónapban támogatóan alakult, ugyanakkor a folytatódó ukrán-orosz konfliktus következtében annak alakulását bizonytalanság övezi. Eközben a hazai kockázati felárak összességében csökkentek, a forint árfolyama fokozatosan erősödött. Hazánk sérülékenységét csökkenti a tartósan magas külső finanszírozási képesség, és az ennek nyomán csökkenő külső adósságállomány. A hazai kockázati megítélés javulásához az MNB önfinanszírozási koncepcióhoz kapcsolódó bejelentése is hozzájárulhatott. A Monetáris Tanács értékelése szerint a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol.
Lesz folytatás?
Végezetül, hagyományos az utolsó bekezdés utolsó mondata szokott jelzésértékű lenni abból a szempontból, hogy van-e esély még a kamatvágások folytatására, ezúttal viszont egy hónapot várni kell a pontosabb iránymutatásra.
A Monetáris Tanács megítélése szerint ugyanis a magyar gazdaságot továbbra is kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. A negatív kibocsátási rés a monetáris politika horizontján fokozatosan záródik, azonban az árstabilitás középtávú elérése a monetáris lazítás irányába mutat. Hazánk kockázati megítélésének javulása mellett volt lehetőség az alapkamat óvatos csökkentésére. A Monetáris Tanács a kamatcsökkentési ciklus folytatásának szükségességéről és lehetőségéről a makrogazdasági kilátások és a kockázati megítélés alakulásának átfogó értékelése alapján, a júniusi inflációs jelentés alappályájának és kockázati forgatókönyveinek ismeretében fog dönteni.
mfor.hu