Augusztusban újabb 57,3 milliárd forinttal 4112 milliárdra nőtt a forgalomban lévő készpénz mennyisége. Ez önmagában nem lenne nagy hír, hiszen az elmúlt években, a gazdaság növekedése, a bankolás költségeinek emelkedése, a betéti kamatok csökkenése és az ingyenes készpénfelvétel lehetősége miatt szinte hónapról hónapra hasonló vagy még nagyobb ütemű növekedést mutatott az MNB mérlegstatisztikája.
Érdemes azonban megnézni, hogy miként alakul ez a mennyiség az egyes szektorok betétállományához viszonyítva.
A bankbetétek és a készpénz mellett persze még számos formában lehet pénzt tartani, de a kettő egyensúlya elég jól megmutatja, hogy mennyire bízunk a pénzügyi rendszerben és mennyire a párnacihában.
Az alábbi grafikonon a háztartások, az egyéb pénzügyi vállalatok, a nem pénzügyi vállalatok és az államháztartás bankbetéteinek (monetáris pénzügyi intézmények) alakulása látható a készpénz mellett (mivel az infláció egyaránt hat a betétekre és a készpénzre is, annak hatásával a cikkben nem foglalkoztunk).
A legnagyobb tételt a háztartások által elhelyezett betétek jelentik, 6817 milliárdot. Ebből 3181 milliárd a látra szóló és folyószámlabetét, amely folyamatosan növekszik. A lekötött állomány ugyanakkor egyre csak apad, és júliusban alig volt több mint 3600 milliárd, holott tavaly év végén még 4 ezer milliárd felett állt. Persze ennek a pénznek a jelentős része más befektetési formákba (ingatlan, befektetési alapok) vándorolt.
A második legtöbb pénz a bankoknál a nem pénzügyi vállalatokhoz kötődik, az ő betéteik értéke 5157 milliárdot tesz ki. Amint az az ábrán is látszik, ennek mennyisége folyamatosan nő (nem úgy mint a háztartásoké), ám üteme elmarad a készpénzétől, így lehet, hogy pár év múlva utóbbi „leelőzi”.
A negyedik legtöbb pénzt – immár kevesebbet, mint amennyi készpénzünk van - az állami szektor tartja a bankokban. Ennek mértéke igen hektikusan változott az elmúlt években, júliusban 2600 milliárd forintot tett ki.
Az egyéb pénzügyi vállalatok betétállománya az elmúlt években tapasztalt növekedés után az idén inkább csökkenő tendenciát mutat és 1542 milliárdon állt a nyár közepén.
A fentiek természetesen az itthon forgó pénzállomány egy szeletét teszik ki, de remekül megmutatja, hogy a készpénznek milyen komoly szerepe van a hazai pénzügyi kultúrában. A készpénz szeretete egyébként látszik az MNB negyedévente kiadott pénzforgalmi statisztikájából is, amely megmutatja, hogy az elektronikus fizetési módok terjedése mellett milyen sok pénzt veszünk ki az ATM-ekből is.
mfor.hu