2012. március 19-én megszavazta a parlament a devizaadósok megsegítéséről szóló újabb intézkedéscsomagot, amely korlátozott időszakban lehetőséget teremt a rögzített árfolyamon történő törlesztésre. Az áprilistól életbe lépő lehetőség immáron nagyobb tömegeknek nyújt megoldást a megnövekedett terhektől történő megszabadulására, mint a végtörlesztés, így feltehetően sokan élni fognak vele. Az árfolyamgát így önmagában is népszerű lehet, ám továbbra is számolni kell a kedvezményezett időszakot követő kamat és árfolyamkockázattal. Aki azonban eredetileg lakáscélú hitellel rendelkezik, ettől a negatívumtól is megszabadulhat. Az árfolyamgát alatti átmeneti időszakot ugyanis ki lehet ügyesen használni és összegyúrni 3 állami és egy banki támogatást úgy, hogy ezzel akár milliókat is lehessen spórolni, futamidőt rövidíteni, mindezt fix forint alapú 5,8 százalékos THM hitelre váltva, áll a Duna House keddi közleményében.
A recept kézenfekvő, az árfolyamrögzítés és a lakástakarék pénztári támogatásokat kell a megfelelő módon kombinálni. - nyilatkozta Veisz István, a Duna House Hitel Centrum vezetője. A végtörlesztéssel csak az adósok töredéke tudott élni, ezzel a megoldással azonban szinte mindenki más.
Azon ügyfelek, akik csak az árfolyamgátat választják 2017.06.30-át követően továbbra is dupla kockázatot (árfolyam- és kamatkockázatot) futnak. És fontos kiemelni, hogy egy átlagos devizahitel ekkor még csak a futamideje felénél fog tartani!
Azon ügyfelek, akik előrelátóak, egy olyan megoldást csomagolhatnak össze, amellyel az árfolyamgát időszaka után egy fix forint alapú, államilag támogatott hitelre válthatnak, melynek kamatozása a futamidő végéig évi 4,5 százalék (+1% éves kezelési költség). Ezzel végleg megszabadulhatnak a fenti két kockázati tényezőtől! Az eljárás lényege, hogy az árfolyamrögzítéssel megspórolt összeget, havonta nem feléljük, hanem lakástakarék pénztárba fektetjük, melyre a betéti kamaton felül még 30 százalékos állami támogatást is kapunk. A lakástakarék lejártával hozzájuthatunk a kedvezményes forinthitelhez, amellyel kiváltható a devizahitel, (az időben belépőknek) épp akkor, amikor az árfolyamgát megszűnik.
Minderre azért van lehetőség, mert az árfolyamgát konstrukciója nem változtatta meg az eredeti hitel jogcímét, vagyis ha az lakáscélú hitelnek minősült, akkor – ahogy eddig is - továbbra is kiváltható lakás takarékpénztári finanszírozásból. A Duna House két példakonstrukcióval is szemléltette a módszert, de mint hangsúlyozzák, minden ügyfél esetében érdemes szakemberrel konzultálva megvizsgálni a lehetőségeket.
Eredeti hitel összege: 7 millió forint
2007.04. hóban vették fel 160 chf/huf árfolyamon eredetileg 20 évre, annuitásos törlesztés mellett.
V1 és v2 példában a jelenlegi 240chf/huf árfolyamot feltételezve a hitel futamidejének végéig.
1. verzió (amennyiben az árfolyamgát mellett megtakarított összeget fizeti be LTP-be)
Ebben az esetben ÁRFOLYAMGÁT+LTP kombináció esetén csaknem 1,5 millió forintot takarít meg az ügyfél a teljes visszafizetendő összeget tekintve. Viszont 5 év múlva az LTP megtakarítást és a kedvezményes forint alapú lakáskölcsönt felhasználva még mindig marad 3 536 764 forint értékű devizahitele, amelynél 2027-ig futja a kamat- és árfolyamkockázatot.
2. verzió (azon ügyfeleknek ajánlott, akik a jelenlegi törlesztőrészleten felül még tudnak havi terhet vállalni, cserében az árfolyamgát végén teljesen megszabadulnak a devizahitelüktől)
- a fenti példánál maradva, ha ezen ügyfél a jelenlegi törlesztőrészleten felül havonta még pluszban 17 ezer forintot tud LTP-ben megtakarítani, 5 év múlva megszabadul a fenti kockázatoktól, megspórol az eredeti hiteléhez képest 3 millió forintot és 3 évvel hamarabb megszabadul a hitelétől.
mfor.hu