4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A KSH csütörtökön között a decemberi magyar ipari termelés részletes adatait, amiből kiderül, hogy az új ipari rendelések volumene durván visszaesett.

A KSH decemberi ipari termelésről szóló előzetes adatait február hetedikén közölte. Már abból is kiderült, hogy 2012 utolsó hónapjában 7,6 százalékkal esett vissza a magyar ipart teljesítménye, ami még a novemberi adatnál is egy hajszállal rosszabb. Bármilyen meglepő azonban, ebben a brutális mértékű visszaesésben némi pozitívumot is fel lehet fedezni.

Például ha a 2011-es és 2012-es decemberek eltérő munkaszámától megtisztítjuk az indexet, akkor éves összevetésben a csökkenés már csak 3,4 százalékos, ami kisebb, mint a novemberi 7,1, illetve az  októberi 3,6 százalék. Igaz azonban, hogyha még a szezonális hatást is kiszűrjük belőle és 2012 novemberéhez, tehát a megelőző hónaphoz viszonyítjuk a teljesítményt, akkor azt állapíthatjuk meg, hogy újabb 2,5 százalékkal tovább zsugorodott a magyar ipar, ráadásul immár a harmadik egymást követő hónapban.

Az új rendelések visszaestek decemberben

2012 decemberében a megfigyelt feldolgozóipari ágazatok összes új rendelése 8,7 százalékkal visszaesett 2011 azonos hónapjához viszonyítva. Az új exportrendelések 7,8, az új belföldi rendelések 14,5 százalékkal csökkentek. Az összes rendelésállomány – egy korábbi, nagyobb megrendelésnek köszönhetően – 47,5 százalékkal meghaladta az egy évvel ezelőttit.

Wie geht es, Mercedes?

2012-ben az ipari export 0,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól (akkor éves szinten 7,9 százalékos exportbővülést regisztrált a KSH), mely az első félév 1 százalékos növekedésének és a második félév 2,6 százalékos visszaesésének az eredője. Hasonlóan a termeléshez a mélypont itt is decemberben volt: az ipar kivitele 9,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly. 2012-ben a teljes ipari értékesítés 55,4, a feldolgozóipari értékesítés 70,8 százaléka került exportra. 2012-ben a feldolgozóipari export 0,3, decemberben 10,3 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva.

Az exportértékesítés több mint kétötödét a feldolgozóipar két alága adta. Az év utolsó hónapjában a feldolgozóipari export közel egynegyedét képviselő járműgyártás exportvolumene kismértékben, 2,7 százalékkal csökkent. Bár a Mercedes-gyár beindulása Bács-Kiskun megyében jelentősen éreztette kedvező hatását (lásd: Ennyit ért a Mercedes-gyár), a magyar ipar többi szereplőjének aktivitása az év második felére jelentős mértékben visszaesett. Ez igaz a hazánk területén tevékenykedő egyes nemzetközi vállalatokra (például Suzuki őszi egy-műszakos termelése, illetve a Nokia komáromi leépítése), ugyanakkor hatványozottan a belső piacra termelő cégekre.

A második legnagyobb súlyú alág, a számítógép-, elektronikai, optikai termék gyártás exportvolumene jelentősen, 25,5 százalékkal visszaesett.

Az ipar belföldi értékesítése 2012-ben 3,9, decemberben 6,4 százalékkal csökkent 2011 azonos időszakához viszonyítva. A feldolgozóipar hazai eladásai az év egészét tekintve 3, míg decemberben 8,3 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól. Az előző évek csökkenési tendenciáját megszakítva a feldolgozóipar legnagyobb alága, a belföldi értékesítés több mint egynegyedét képviselő élelmiszer, ital és dohánytermék gyártása hazai eladásaiban 2012-ben kismértékű növekedés (1,3 százalék) figyelhető meg. Decemberben ezzel szemben számottevően, 8,9 százalékkal visszaesett a belföldi értékesítés.

A feldolgozóipar hazai értékesítésének egyötödét adó kokszgyártás, kőolaj-feldolgozás belföldi eladásaiban 2012-ben 10,1 százalékos visszaesés következett be, az év minden hónapjában volumencsökkenést mért a KSH. Az előző évi kétszámjegyes bővülést nem tudta megismételni, de a feldolgozóipar hazai eladásaiból egytizeddel részesülő (harmadik legnagyobb alág) fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek belföldi értékesítése 2012-ben is növekedést mutatott (2,9 százalék).

A szomszédnak nem zöldebb a fűje

Az Nemzetgazdasági Minisztérium ipari adatokkal kapcsolatos kommentárjában kiemelte, hogy a magyar ipari termelésnél nagyobb mértékű volumencsökkenés volt megfigyelhető a régiós versenytársak esetén, Szlovákiában ugyanis 4,4 százalékkal, Lengyelországban 5,4 százalékkal, Csehországban pedig 5,8 százalékkal zsugorodott az ipari termelés volumene.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!