Miközben a negyedik negyedévben már megállt a gazdasági növekedés, a harmadik negyedévben még 0,2 százalék volt a német GDP növekedési üteme negyedéves bázison. A német konjunktúra lassulását elsősorban a feldolgozóipar megrendeléseit csökkentő euróövezeti és globális kereslet-visszaesésnek tulajdonítja a DIW (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung e.V.) gazdaságkutató intézet. "A német gazdaság jelenleg az euróövezeti és a globális kereslet csökkenésétől szenved" - mondta Ferdinand Fichtner, a DIW konjunktúra kutatási igazgatója. "A németországi vállalatok ezért beruházásaikat is visszafogták, ami szintén lassító tényező" - tette hozzá.
"A keresletcsökkenés elsősorban az ipari termelést érinti" - mutatott rá Simon Junker, a DIW németországi témafelelőse. "A szolgáltatások terén nem várható jelentősebb lassulás, bár a növekedés dinamikája ezen a területen is gyengül."
A gazdasági lassulás a munkaerőpiacon is nyomot hagyott, ezért a DIW az elkövetkező hónapokban a foglalkoztatás átmeneti csökkenésére, a munkanélküliségi ráta csekély mértékű emelkedésre számít. "A keresletcsökkenés következményei azonban jórészt rövidített munkaidő formájában csapódnak majd le a foglalkoztatásban, és nem elbocsátásokban" - hangsúlyozta Simon Junker.
"A jövedelmek kedvezően alakultak az utóbbi időkben, és a lakosság már hajlandóságot mutat pénzének elköltésére is" - mondta Ferdinand Fichtner. "A fogyasztói kereslet növekedése ezért rövid távon erőteljes növekedésösztönző hatást fejt majd ki" - tette hozzá. A viszonylag kedvező foglalkoztatási helyzet és a jövedelmek növekedése támogatja a német gazdasági konjunktúra erősödését, a befektetési aktivitás csökkenése azonban fékezi. Jövőre azonban már fejlődő régiók, elsősorban Kína keresletének növekedése miatt változik a helyzet, ezért a DIW megítélése szerint megindulhat a gazdasági növekedés.
MTI