Egy korábbi kormányrendelet rögzíti, hogy azon nyugdíjas egészségügyi dolgozóik után, akik a kormány, illetve a miniszter jóváhagyásával továbbdolgoznak, a munkáltatók támogatásra jogosultak. Ezt az összeget csak a nyugdíjukról lemondó egészségügyi dolgozók illetménykiegészítésére fordíthatják.
Orbán Viktor kormányfő december 18-án az Idősügyi Tanács ülésén azt mondta: egyedi, miniszterelnöki engedéllyel a nyugdíjkorhatár elérése után is maradhatnak a közszférában azok a munkavállalók, akiknek a szakmájában, mint például az orvosoknál, utánpótlásgondok vannak. A kettős juttatást, vagyis a nyugdíj és a munkabér egyidejű folyósítását nekik is megtiltják, de a fizetésüket olyan szintre emelik, hogy ne keressenek kevesebbet, mint amikor két forrásból volt jövedelmük.
Mivel 2013. július 1-jétől megszűnik a nyugdíj és a bér együttes folyósítása, az egészségügyi ágazatban is kérelmezniük kellett további foglalkoztatásukat azoknak a közalkalmazottaknak, akik elérték az öregségi nyugdíjkorhatárt. Az egészségügyi államtitkárság március 18-án közleményben tájékoztatta az MTI-t arról, hogy a kormánydöntés értelmében a munkáltató a nyugdíj mellett továbbfoglalkoztatott egészségügyi dolgozóknak illetménykiegészítést adhat.
Az egészségügyi államtitkárság kedden közölte, hogy a továbbfoglalkoztatás - intézményi adatfelmérés alapján - 2013-ban eddig 3036 dolgozót érint. A 2013. július elseje utáni "kettős ellátás tilalma" és ezzel együtt a jövedelemkiegészítés viszont összesen 4059 embert érint. Kompenzációban mindazok az egészségügyi dolgozók részesülnek, akik jelenleg öregségi nyugdíjat vagy korhatár előtti ellátást kapnak, így például a 40 év munkaviszony után nyugdíjat választó, 62 évesnél fiatalabb nők is, akiknek nem kellett továbbfoglalkoztatási kérelmet beadniuk, mert nem érték el az öregségi nyugdíjkorhatárt.
MTI