2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A másfél éve töretlenül emelkedő K and H kis- és középvállalkozói (kkv) bizalmi index a harmadik negyedévben megtorpant: az index értéke 6 pontos esést követően jelenleg a 0 szinten áll - közölte a bank csütörtökön.

A 700 vállalkozás vezetőjének véleményét tükröző, szeptember 2-15 között készült felmérés szerint az index csökkenésében elsősorban az játszik szerepet, hogy az eddig nagyon optimista várakozások helyett most a kivárás jellemző a hazai vállalkozásokra. Miközben az elmúlt negyedévben a kormányzati gazdaságpolitikára vonatkozó részindex 17 pontos emelkedést mutatott, most mindössze egy ponttal javult ez a részindex.

A legnagyobb esést a közterhek és a vállalati hitelkamatok alakulásának megítélésében tapasztalható, amelynek oka az lehet, hogy az eddigi, talán túlzottan optimista várakozások mérséklődtek. Emellett a kkv-k életét leginkább befolyásoló vevői kapcsolatok, illetve a versenyhelyzet változásának megítélésében is pesszimistábbak a vállalkozások az elmúlt negyedévhez képest.

"Az index sokéves eredményei alapján ez továbbra is jó érték, az azonban mindenképpen figyelemreméltó, hogy az eddigi, folyamatosan növekvő tendencia visszájára fordult" - értékelte az eredményeket Németh László, a K and H kkv marketing főosztály vezetője.

A vizsgálat azt mutatja, hogy a pesszimista várakozások elsősorban a mikro- és a kisvállalkozásokra jellemzők, míg a kkv szektor nagyobb, 300 millió forintot meghaladó éves árbevételű cégeinél mindössze az eddigi optimizmus megtorpanása tapasztalható. A negatív hangulat leginkább a közterhek és a vállalati hitelkamatok várt változására vonatkozóan figyelhető meg: a cégvezetők között egyre nagyobb arányban vannak azok, akik úgy vélik, hogy a közeljövőben nem lehet számítani a vállalati hitelkamatok és a közterhek csökkenésére (68 százalék illetve 52 százalék).

A forint árfolyamának alakulására vonatkozóan is romlottak a várakozások, mivel a legutóbbi felmérés eredményei alapján a forint gyengülését valószínűsítik a legtöbben, miközben a megkérdezett vezetők csupán ötöde gondolja úgy, hogy erősödni fog a hazai deviza. (Egy euró szeptember 2-án 285 forintot, szeptember 15-én 282 forintot ért a bankközi piacon.)

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!