A legfrisebb hírek szerint Kalifornia adóssága 24,3 milliárd dollárra emelkedett, ezért volt szükség a korábbinál súlyosabb megszorító intézkedésekre. Schwarzenegger most elrendelte, hogy 2010 júniusáig minden közhivatalban havi három napra küldjék szabadságra a dolgozókat, természetesen fizetés nélkül.
Kalifornia az egyik leginkább sújtott amerikai állam a válság miatt, a közelmúltban már a kormányzó kezdeményezte a kormánynál, hogy kapjon állami segítséget.
A legújabb intézkedéseket azért kellett meghozni, mert az állam vezetősége július elsejéig nem fogadta el a következő évre szóló költségvetését. John Chiang, aki Kalifornia gazdálkodásáért felel, most arra figyelmeztetett, hogy a költségvetés bukása miatt szeptemberre további 6,5 milliárd dollárral emelkedhet az állam adóssága.
Chiang már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy Kaliforniának sokkal keményebb intézkedéseket kellene hoznia, hogy kilábaljon a válságból, például késve kellene csak fizetnie azoknak a cégeknek, melyek az állam számára végeznek munkát.
Schwarzenegger a megszorításokkal egyidőben bejelentette, hogy nem fogja hagyni csődbe menni az államot, a költségvetés elfogadása továbbra is a legfontosabb feladat számára.
A hírek szerint a július negyediki ünnepségek sem lesznek felhőtlenek a legtöbb amerikai államban, ugyanis a válság miatt "meghúzzák a nadrágszíjat". Így idén olcsóbb tüzijátékok és ünnepi rendezvények lesznek a függetlenség napján, mint máskor.
Néhány hónapja hazánkban is tervbe volt véve, hogy négynapos munkahetet vezetnek be a közszférában, azonban a közalkalmazottak elutasították a javaslatot. Sajtóhírek szerint a Bajnai-csomag első tervezetében még szerepelt ennek az intézkedésnek a bevezetése.
A tervtől végül a szakszervezetek nyomására állt el a kormány, közülte korábban Simon Gábor, a munkaügyi tárca államtitkára. Az érdekképviseletek ugyanis egyebek mellett azt követelték: a rövidített munkahét bevezetése ne terjedjen ki a közintézményekre, mert akkor a közszolgák mostani fizetése további 20 százalékkal csökkenne.
A lépés ugyanakkor annál népszerűbb a versenyszférában, ahol a rövidített munkahét lett az egyik leghatékonyabb megoldás a munkahelyek megőrzésére. Nyugat-Európában voltak hónapok, amikor gyakorlatilag a teljes autóipar hasonló körülmények között foglalkoztatta az alkalmazottakat. Itthon a világcégek beszállítói alkalmazták előszeretettel ezt a foglalkoztatási formát az elmúlt hónapokban, de számos problémás ágazatban, mint például a húsipar álltak át a cégek ilyen működési rendre.