4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Éltető Andrea, az MTA KRTK Világgazdasági Intézet tudományos főmunkatársának legújabb írása a katalán választásokkal foglalkozik.

„As you see, we are the comeback kids” – írta WhatsApp üzenetben Carles Puigdemont szóvivője az újságíróknak a katalán választások eredményeit látva. A 135 fős katalán parlament 70 helyét szerezték meg a függetlenedés melletti pártok, köztük legerősebben Puigdemont pártja. A közvéleménykutatások már előre jelezték, hogy a 2017 december 21-i katalán választásokon a függetlenség és egységpárti erők meglehetősen kiegyenlítettek lesznek. A lakosság megosztottsága már a 2015-ös választásokon nyilvánvaló volt, s tükröződött az idén október elsejei referendum részvételi arányán is (ami persze a spanyol jog szerint érvénytelen volt). A részvételi arány most, a hivatalos voksoláson igen magas (82 %) volt, hiszen az elmúlt hónapok heves érzelmeket váltottak ki a katalán lakosokból, nem sokan maradtak passzívak. Az indulatok egymásnak feszültek, barátságok mentek tönkre, sarkított állításokat közölt a média is és a kampány felfokozta az érzelmeket. Külön érdekes helyzet volt, hogy a fő katalán függetlenség párti jelöltek vagy Brüsszelből (Carles Puigdemont) vagy a börtönből (Oriol Junqueras) kampányoltak.

Három olyan párt van, ami Katalónia függetlenségét szeretné: az ERC (Esquerra Republicana), JxCat (Junts per Catalunya) és a CUP (Candidatura d’Unitat Popular) ez utóbbi a legradikálisabban, akár az EU-ból, NATO-ból való kilépéssel együtt. Három másik párt az egység mellett kampányolt, a C’s (Ciutadans), ESC (szocialista párt) és a PP (Partido Popular, Néppárt). Egy párt pedig, a Podemos helyi tagozata CeC (Catalunya en Comú-Podem) az úgynevezett „megegyezéses népszavazás” mellett van, de mindenekelőtt a spanyol és a katalán alkotmány reformját is célul tűzte ki.

A december 21-i szavazás az előrejelzéseknek nagyjából megfelelően a következő eredményeket hozta: A 135 helyes katalán parlamentben 37 helyet foglalhat el a Ciutadans, amit egy energikus fiatal hölgy, Inés Arrimadas vezet, 34-t a JxCat, 32-t az ERC, 17-et a PSC, 8-at a CeC és 4-et a CUP és 3-at a PP (ők a legnagyobb vesztesei a választásoknak). Vagyis, a függetlenség pártiak alkotnak abszolút többséget, azzal együtt, hogy történelmi győzelmet aratott a Ciutadans.

(Fotó: MTI)

A kérdés, hogy mely pártok alakítanak koalíciót, s ki lesz a katalán parlament elnöke, január végén dől el. A választások gyakorlatilag Puigdemontot erősítették meg, valamint a katalán lakosság megosztottságát, ami hosszabb távon látszik fennmaradni. Eközben a gazdasági élet is kivár, ahogy már hónapok óta, a nagyobb beruházásokat késleltetik, s közel 3 ezer cég kérelmezte, hogy székhelyét Katalóniából máshová (főleg Madridba) tehesse át. (Igaz, hogy ettől még termelésük és foglalkoztatottjaik Katalóniában maradnak.) A külföldi tőkebefektetések is jelentősen visszaestek az utolsó negyedévben.

Ami biztos: a madridi kormány számára nem lett egyszerűbb a helyzet. Mariano Rajoy miniszterelnök már előre jelezte, hogy az új katalán kormány felállásáig fenntartják a 155. cikkely alkalmazását, vagyis a katalán régió „kézivezérlését”. Puigdemont ellen a nemzetközi elfogatóparancsot visszavonták, de a spanyolt nem. (Puigdemont nevében jelképesen egy 18 éves Laura nevű lány szavazott.). A felfüggesztett elnök megígérte, hogy visszatér Katalóniába, ha megválasztják. Mindenesetre kérdés, hogy technikailag hogyan zajlik majd a kormányalakítás, a börtönből kiengedik-e a vezetőket végleg, vagy csak a beiktatásukra… (ami azért elég abszurd állapot lenne).

Rajoynak és a néppárti kormánynak két szempontból is „pofon” a választások eredménye. Egyrészt a legnagyobb valószínűséggel ismét ugyanazon függetlenség melletti pártok alakítanak kormányt ugyanazon vezetőkkel, akiket eddig gőzerővel igyekezett Madrid ellehetetleníteni, másrészt a Ciutadans győzelme és a Néppárt lenullázódása katalán földön előrevetíti egy következő spanyolországi választásokon a Néppárt vereségét is. Nem véletlen, hogy Rajoy tragédiájáról ír a vezető spanyol napilap is.

Puigdemont első nyilatkozata a tárgyalást hangsúlyozta, mondván, hogy a 155. cikkely alkalmazása nem vált be, új receptre lenne szükség. Kérdés, hogy az eddig erőből és sértett álláspontból reagáló spanyol kormány képes lesz-e kompromisszumokat kötni és tárgyalni azokkal, akikkel eddig nem akart. Mivel sem Spanyolország, sem az EU nem szeretne független Katalóniát, hosszabb távon a spanyol alkotmány alapos reformja és a legnagyobb fokú gazdasági autonómia megadása lehetne megoldás a kiválás helyett. Az erőből politizálás helyett új receptből kellene valami „fogyaszthatót” kifőzni, amennyiben lesz rá hajlandóság a felek részéről.

Éltető Andrea
tudományos főmunkatársa
MTA KRTK VGI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!