3p

Javította a magyar hazai össztermék (GDP) növekedésére adott idei várakozását a Nemzetközi Valutaalap (IMF): legfrissebb előrejelzésében 2,0 százalékos GDP-növekedéssel számol, míg a 2014-es magyar inflációs várakozását 0,9 százalékra csökkentette.

A pénzügyi intézmény kedden megjelent, Világgazdasági Kilátások (WEO) című, szokásos negyedéves elemzésében az szerepel: Magyarországon a 2013-as 1,1 százalék után idén 2,0 százalékos gazdasági növekedés várható, 2015-ben pedig 1,7 százalék. Az előző, október elején megjelent elemzésben az IMF még 1,3 százalékos növekedést várt 2014-re.

A 2014-es magyarországi inflációra vonatkozó előrejelzését az IMF jelentősen, 3,0 százalékról 0,9 százalékra csökkentette. Igaz, arra számít, hogy a pénzromlás üteme 2015-ben 3,0 százalékra gyorsul majd.

A nemzetközi pénzügyi intézmény szerint a magyar folyó fizetési mérleg idén 2,7 százalékos, 2015-ben 2,2 százalékos többlettel zár majd, a munkanélküliség az idei 9,4 százalékról 2015-ben 9,2 százalékra csökken.

Az IMF jelentése a felzárkózó Európáról szóló részben egy rövid bekezdésben foglalkozott a lengyelországi és magyarországi kilátásokkal. Ebben azt írta, mindkét országban a növekedésnek indult belső kereslet lehet az erősödés hajtóereje. Ezt támogatja a monetáris lazítás, a javuló munkaerőpiac és az európai uniós alapok, amelyek várhatóan föllendítik a közberuházásokat. A jelentés ugyanakkor megjegyezte, hogy Magyarország esetében, noha csökken, továbbra is magas a külső sérülékenység, és ez visszafoghatja a növekedést.

A térség kapcsán ugyanakkor visszafogott a Valutalap, véleményük szerint kissé lassulni fog a növekedés idén a kelet- közép- és délkelet-európai térségben. A feltörekvő Európában - a közép- kelet- és délkelet-európai országokban - 2013 második felében csökkent a gazdasági növekedés, azzal egyidejűleg, hogy jelentős mennyiségű tőke áramlott ki a térségből. Annak ellenére, hogy Európa fejlett felében erősödni látszik a gazdaság, ami pozitívan hat erre az országcsoportra, 2014-ben kissé lassulni fog a régió átlagos növekedése - állapította meg a nemzetközi pénzügyi intézmény.

A térségben továbbra is az exportkereslet volt a 2013-as növekedés hajtóereje, kivéve Törökországot és a balti államokat, ahol a belső fogyasztás volt a bővülés motorja. A fogyasztás bővülését - különösen Délkelet-Európában - egy sereg tényező hátráltatja: a nem teljesítő hitelek magas aránya, a munkanélküliség állandósulni látszó magas szintje, néhány országban pedig a szükséges költségvetési kiigazítások - áll az IMF jelentésében.

A Valutaalap előrejelzése szerint az infláció az egész térségben mérsékelt marad. Ennek oka több más tényező mellett a negatív kibocsátási rés - a tényleges kibocsátás alatta marad a potenciálisnak -, a nyomott belső kereslet és a gyér banki hitelezés.

A térségre nézve a fő lefelé ható kockázatot a pénzügyi piacok esetlegesen kiújuló volatilitása jelenti, amelyet kiválthatnak többek között geopolitikai események - elsősorban az ukrajnai válság - és az amerikai jegybankrendszer (Fed) eszközvásárlásainak a folyamatban lévő megszüntetése - írta negyedéves jelentésében az IMF.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!