A nemzetközi hitelminősítő péntek este, az európai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontotta a hosszú futamidejű magyar hazai és külső államadósság besorolását. A cég ugyanakkor stabilra javította a magyar osztályzat addigi negatív kilátását, vagyis levette a napirendről a magyar szuverén adósosztályzat további leminősítését. Magyarországra a pénteki lépés után most a Standard & Poor's tartja érvényben a leggyengébb államadós-besorolást, ugyanakkor a nagy hitelminősítők közül egyedüliként stabil kilátással listázza a magyar szuverén adósságot.
Az MNB keddi kamatdöntő ülésére adott előrejelzésükben a Goldman Sachs (GS) elemzői azt közölték, hogy alapesetben változatlanul újabb 0,25 százalékpontos kamatcsökkentés várnak. A GS elemzői kiemelték, hogy péntek este a forint mindössze 1,6 százalékkal volt gyengébb augusztusban mért idei csúcsánál, emellett a hosszú futamidejű állampapírok eddig végbement hozamcsökkenése tartósnak mutatkozik, és a hazai állampapír-aukciók is rendre sikeresek. A ház elemzői szerint a várakozásnál alacsonyabb októberi infláció és a gyenge harmadik negyedévi előzetes GDP-adatok is a kamatcsökkentés mellett szólnak.
A cég közgazdászainak véleménye szerint ugyanakkor a Standard & Poor's által bejelentett osztályzatrontás valószínűleg a monetáris tanács enyhítésre hajló külső tagjait is "elgondolkodtatja" arról, hogy mennyire tekinthető tartósnak a magyar befektetési termékeket terhelő kockázati felárak csökkenése és a Magyarországgal kapcsolatos kedvezőbb kockázati megítélés a külföldi befektetők körében. A ház elemzői ennek alapján úgy vélekedtek, hogy ha a leminősítést a hétfői nyitás után "nagyon negatív" piaci reakció követi, az akár meg is akadályozhatja a keddi MNB-kamatcsökkentést.
A JP Morgan elemzői sem valószínűsítették, hogy a befektetők számára a Standard & Poor's által bejelentett leminősítés komoly fordulatot jelentene, különös tekintettel arra, hogy a ház megítélése szerint az S&P indoklása "nem tartalmazott semmilyen újdonságot" a piac számára. A JP Morgan elemzői ugyancsak további 0,25 százalékpontos csökkentést várnak a keddi kamatdöntő ülésen, ugyanakkor azt valószínűsítették prognózisukban, hogy a szavazati megoszlás ismét szoros, 4:3 arányú lesz.
Októberi ülésén a monetáris tanács a piaci hangulat javulásának tartósságához és a célszinttel összeegyeztethető középtávú inflációs kilátásokhoz kötötte a további kamatcsökkentéseket. Magyarország kockázati mutatói az azóta eltelt egy hónapban "vegyesen" alakultak, az ötéves állampapírok hozama 20 bázisponttal csökkent, a tízéves lejáraté viszont 10 bázisponttal emelkedett. A CDS az előző kamatdöntés óta 25 bázisponttal lett magasabb, ugyanakkor ennek előzményeként, október egészében 100 bázispontot meghaladó mértékben csökkent. A JP Morgan londoni elemzőinek várakozása szerint a monetáris tanács külső tagjai mindezt egybevetve arra a következtésre fognak jutni kedden, hogy a magyar kockázati felárak összességében továbbra is viszonylag alacsonyak.
MTI