Az Opten adatai szerint kényszertörlés az első negyedévben még 3084, a második negyedévben azonban már csak 2408 gazdasági társaságot érintett. A második negyedévben összesen 12 985 cég szűnt meg Magyarországon, 31 százalékkal több, mint egy évvel korában, és 3 százalékkal több, mint az első negyedévben.
A közleményben Tóth Tamás, az Opten ügyvezető igazgatója kifejtette, a felszámolások számának csökkenése nagyon kedvező jelenség és minden bizonnyal összefügg azzal, hogy a jogalkotók jelentősen megszigorították a felelősségi viszonyokat a társas vállalkozások, és mindenekelőtt a korlátolt felelősségű társaságok tulajdonosai és vezetői esetében.
Az Opten igazgatója a közleményben azt is kifejtette, hogy egyre kevesebb új társaság alakul, ezáltal 2014 eleje óta folyamatosan csökken a működő cégek száma: a 2013-as 605 ezres csúcshoz képest már csak 579 ezer cég tevékenykedik Magyarországon. Idén a második negyedévben alig több mint 6000 új társaság jött létre, jóval kevesebb a megszűnők számának felénél.
Tóth Tamás szerint a jelenlegi tendenciák azt mutatják, hogy a gazdasági társaságok általános adminisztrációjára vonatkozó jogszabályi környezet többnyire megszilárdult, a cégalapítások számának csökkenése is megállni látszik, így ha a gazdaságpolitikai helyzet hosszabb távon stabilizálódik, a következő évektől újra növekedhet az alapítások száma. Ez persze nem jelenti azt, hogy az új alakulások száma el fogja érni a törlésekét. A jelenlegi konszolidáció eredményeképpen a cégek számának csökkenése még 4-5 évig is eltarthat - vélekedett.
Az Opten arra is felhívta a figyelmet, hogy a lassan megtisztuló cégvilág valamint a pozitív növekedési kilátások egészségesebb kereskedelmi kapcsolatokhoz vezethetnek, ami tovább erősítheti a gazdaság növekedését, és megkönnyítheti a valódi potenciállal rendelkező startup vállalkozások alakulását.
MTI