5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

2012-ben a kormány nemcsak az általános kiadásokat tartotta kordában, de a saját magára fordított összeget is csökkentette.

A Központi Statisztikai Hivatal kedd reggeli közlése szerint a kormányzati szektor az ESA módszertan szerint 2,1 százalék lett a deficit (az EDP jelentés szerinti pedig 2 százalék). A különbség a swapügyletek eltérő elszámolása miatt van, az EDP ugyanis tulajdonosi jövedelemként számolja azt el, míg az ESA pénzügyi tranzakcióként tartja számon a swapügyletekből származó kamatfizetéseket.

A rekordalacsony, 2,1 százalékos hiány kialakulását az eredményezte összességében, hogy a kormány a bevételei növelése mellett párhuzamosan a kiadásait is kontroll alatt tudta tartani.

Csökkenő bevételek és kiadások

A bevételek 2011-hez képest 12,3 százalékkal csökkentek, amelyen belül az egyéb bevételek jelentősen csökkentek (53 százalék), ez a nyugdíjvagyonnal áll összefüggésben. A többi bevételtípus ezzel szemben növekedett (6,5 százalék), ami az infláció figyelembevételével minimális reál szintű emelkedést jelent. Ezen belül a jövedelemadó bevételek a munkaerőpiaci részvétel növelésének, az adójóváírás kivezetésének és a fehéredési folyamat eredményeként 10,1 százalékkal, a termelési és importadók 9,3 százalékkal bővültek, melyből az általános forgalmi adó bevétel 10,3 százalékos növekedést tesz ki. "Ez utóbbi az áfa kulcs 27 százalékra való emelésének és a kiutalásra vonatkozó szabályok változásának is tulajdonítható" - indokolja a KSH. A 2011-es magán-nyugdíjpénztári vagyon átvétele nélkül a bevételek – 2011-hez képest – 6,6 százalékkal nőttek 2012-ben.

Ami a kiadásokat illeti, azok 2012-ben 0,6 százalékkal csökkentek az előző évhez képest - ez reálszinten jelentős mérséklődés. Csökkenés a munkavállalói jövedelemre fordított kiadásoknál (1,4 százalék) és az egyéb kiadásoknál (8,8 százalék) figyelhető meg. Utóbbinál a bázisévben elszámolt egyedi tételek (MÁV adósság, MFB veszteségtérítés stb.) is hozzájárultak a jelentős csökkenéshez. Ezzel szemben nominálisan a pénzbeni társadalmi juttatások (1,2 százalék), a felhalmozási kiadások (2 százalék), a kamatkiadások (3,1 százalék) és a folyó termelőfelhasználás (3,7 százalék), növekedtek - derül ki a jelentésből.

Mindez azt jelenti, hogy tavaly a GDP-nek 46,5 százaléka, vagyis összesen 13 147 milliárd forint bevétele lett a kormányzati szektornak, amivel szemben 13 741, azaz 48,6 százaléka a GDP-nek merült fel kiadásként. Ebben a viszonylatban egyébként 2011-hez képest csökkentek a kiadások, akkor 48,9 százalékát tették ki a GDP-nek, viszont egy év alatt a bevételek is csökkentek, hiszen 53 százalék volt ennek aránya 2011-ben még.

Kevesebbet költ magára a kormány

A kormány nemcsak a kiadásokon spórolt 2012-ben, de féken tartotta a saját magára fordított forintokat is. A 2010-es csúcs után ugyanis nemcsak nominális csökkent (1,5 százalékkal) a kormányzati fogyasztás soron szereplő összeg, de a GDP arányában is mérséklődés mutatkozik. A 2012-ben elköltött 5730,6 milliárd forint 20,27 százalékot jelent, aminél kevesebbet 1999-ig visszamenőleg nem találni, bár ez a megállapítás már a 2011-es arányszámra is igaz volt. A csúcs egyébként a 2006-os év volt, amikor GDP-arányosan 23 százalék volt a kormányzati fogyasztás értéke. 

GDP-arányosan nézve az egyes tételeket, annak 15,4 százalékát fordította a kormány pénzbeli szociális juttatásokra, mely hivatalosan többek között a betegség, rokkantság, munkaképtelenség, öregség, özvegység, anyaság, foglalkoztatási támogatás, munkanélküliség, lakásszolgáltatás, oktatás, általános szegénység céljából kifizetett juttatásokat jelenti. Pedig, mint ismert a kormány több fronton is igyekezett átalakítani ezen kifizetések rendszerét; az átalakítás célja elsődlegesen az volt, hogy aki tud, az munkából éljen és ne segélyből. Ennek megfelelően a második Orbán-kormány ideje alatt folyamatosan is csökkent a GDP arányában erre fordított összeg.

Bevételi oldalról, amit érdemes kiemelni, és ami egyben a legnagyobb tételt is jelenti, az a termék és importadókból befolyt bevétel, melynek növekedése, mint tudjuk, nagy részt az áfa 25-ről 27 százalékra történő emelése eredményezett. A befolyt 5088,7 milliárd forint a GDP 18 százalékát tette ki tavaly, szemben az előző évi 16,5 százalékkal.

Senki se gondolta

A 2 százalékos deficit nemcsak a piacot lepte meg, de feltehetően a negyedévi előrejelzéseket is készítő kutatóintézeteket.

2012 őszén három részletben, összesen 854 milliárd forintos megszorító csomagot jelentett be Matolcsy György, melynek fényében a legtöbb elemzőcég már teljesíthetőnek vélte a 3 százalék alatti hiányt. Bár már ezelőtt is volt költségvetési kiigazító csomag, például a Széll Kálmán Terv 2.0. Egyedül az OECD volt az, aki úgy vélte, a több százmilliárdos megszorítások után is épp csak meglehet a kritikus deficitszint 2012-ben. A legoptimistább a Matolcsy-csomagok után az Európai Bizottság volt a maga 2,5 százalékos prognózisával. (Táblázatunkban a 2012-re vonatkozó előrejelzéseket foglaltuk össze).

Az utolsó három hónapban...

2012 negyedik negyedévében a kormányzati szektor bevétele 3 611,8 milliárd, kiadása 3 778,3 milliárd, hiánya 166,6 milliárd forint volt, a GDP 2,3 százaléka.

Az előző év azonos időszakához képest 2012 utolsó negyedévében a bevételek 11,6 százalékkal növekedtek. Ebben a termelési és importadó bevételek 17,7 százalékos, valamint az egyéb bevételek 22,1 százalékos növekedése (elsősorban az uniós bevételek miatt) játszotta a legnagyobb szerepet. A jövedelemadók 5,0 százalékkal, a társadalombiztosítási hozzájárulások 1,7 százalékkal növekedtek.

A kiadások 0,7 százalékkal bővültek 2012 negyedik negyedévében: a felhalmozási kiadások (26,8 százalék) és a folyó termelő felhasználás (10,8 százalék) jelentős növekedést mutatnak, a pénzbeni társadalmi juttatások 4,9 százalékkal növekedtek, míg a munkavállalói jövedelemre fordított kiadások (4,3 százalék), a kamatkiadások (5,7 százalék) és az egyéb kiadások (17,3 százalék) csökkentek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!