4p

Piaci információk szerint heteken belül megállapodás születhet a kormány és a bankok képviselői között a devizahitelesek megmentéséről. A megegyezés közelségére utalhat a múlt pénteken megjelent Nemzeti Reform Terv is, amely a korábbinál jóval több konkrétumot tartalmaz. Mfor.hu-háttér.

Múlt szerdán jelentette be a miniszterelnök szóvivője, hogy lezárultak a szakértői egyeztetések a kormány és a Bankszövetség között a devizahitelesek megmentését szolgáló intézkedésekről, így indulhatnak a hivatalos tárgyalások, melyeken Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter képviseli majd a kormány érdekeit.

Feltárták a nyilvánvaló okokat

A pénteken megjelent Nemzeti Reform Terv a közelgő megállapodással kapcsolatban is tartalmaz konkrétumokat, illetve feltárja a probléma gyökerét. A dokumentumban azzal indokolja a kormány a devizahitelek elterjedését, hogy az utóbbi években rendre nagy volt a kamatkülönbözet a forint és az euró, valamint a svájci frank között, ez ösztönözte arra a magyar lakosságot, hogy devizában adósodjon el.

A kabinet emlékeztet arra, hogy 2010 végén az adatok szerint több mint 117 ezer devizahitel-adós esett legalább egyhónapos késedelembe a törlesztéskor, a hátralékkal érintett teljes hitelállomány pedig közel 700 milliárd forint volt.

Három-négy intézkedés jelenthet megoldást

A Nemzeti Reform Terv szerint a korábban kiszivárgott információknak megfelelően a megállapodásban rögzítenék a devizaárfolyamot, ami elsősorban a svájci frankra lehet érvényes, mivel a legtöbb devizahiteles frankban adósodott el. Arról továbbra sincs információ, hol lenne a rögzített árfolyam, korábban arról lehetett hallani, hogy 200 forint alatt, talán 180-190 forint körül, a Nemzeti Reform Terv csak annyit tartalmaz, hogy "a jelenleginél kedvezőbb szinten" lenne a fixálás.

Szintén kiszivárgott már, hogy a rögzítés miatt keletkező különbözetet a tervek szerint egy külön számlán gyűjtenék, ezt a tervet most is megerősíti a kormány. Az viszont új információ, hogy az elképzelés szerint a kormány százszázalékos garanciát vállalna az árfolyamrögzítés idejére, illetve 25 százalékos garanciát a hitel fennmaradó idejére.

A tervezett megállapodás következő eleme az lehet, hogy ha az adós meg tud állapodni a bankjával, akkor megpróbálhatja saját maga eladni hitellel terhelt ingatlanját. Ha ez sikerül, akkor a bank átmeneti időre lakhatási segélyt nyújtana neki, a hitel fennmaradó részét pedig elengedné, azaz ha kevesebbért tudná csak értékesíteni az ingatlant az adós, mint amennyi a fennálló hitele, akkor a banknak keletkezne vesztesége. Ez a Fidesz egyik már tavaly tervezett intézkedésének finomított változata: akkor az emlékezetes "nyolc pontban" (lásd: Visszakoztak Rogánék: visszafogott lett a hiteladósokat mentő törvénytervezet) a tervek szerint még az is benne lett volna, hogy a bankok senkitől ne követelhetnek többet, mint a hitelbiztosítási fedezetet nyújtó ingatlan aktuális értéke.

"A fentiek mellett a kormány a tervek szerint kamatkedvezményt nyújt azoknak a befektetőknek, akik hajlandók a bajba jutott adósok ingatlanjait megvenni, és így megmenteni őket a kilakoltatástól" - olvasható a Nemzeti Reform Tervben. Utolsó intézkedésként pedig létrejöhet a régóta emlegetett Nemzeti Eszközkezelő, mely a legnehezebb helyzetben lévő családok lakásait venné meg, majd ők visszabérelhetnék azt.

Valószínűleg a kormány arra számít, hogy a fenti négy intézkedés a bajba jutott adósok egy részét le tudja majd fedni. Az azonban látszik a terveken, hogy mindezt a lehető legkisebb költségvetési kiadással akarták megoldani, hiszen az államnak lényegében csak a Nemzeti Eszközkezelő létrehozása kerül komolyabb összegbe. Az Eszközkezelő azonban várhatóan csak tényleg a legrosszabb helyzetben lévő néhány ezer hitelest fogja érinteni, hiszen a költségvetésben nincs jelentős mozgástér.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!