5p

A devizahiteleseket a 300 feletti euró-, illetve a 210 feletti svájci frank árfolyam már komolyan érintheti, állítják az mfor.hu által megkérdezett elemzők. Bebesy Dániel (Budapest Alapkezelő) és Suppan Gergely (Takarékbank) egyetértett abban, hogy a forint árfolyamát a régiós és feltörekvő piaci trendek mozgatják. Lényegében egy természetes folyamatnak vagyunk tanúi, nem pedig bizalmi válságnak. Bár a gyengülés tovább folytatódhat, szerintük a lényeg, hogy ne legyen pánik.

A lengyel zloty elérte a 4,35/euró szintet, a cseh korona majdnem megütötte a 28-as árfolyamot, a román lej is gyengül, és forint is teljesen együtt hullámzik a régióval – foglalta össze a régiós helyzetet Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A cseheknél azt is kezdi árazni a piac, hogy az alapkamat akár nulla százalékos is lehet. Ez húzza le a koronát, ami újabb nyomás alá helyezi a régiót.

Amikor Lengyelországban még 3,30 zloty körül volt az euróárfolyam, akkor sokan hedge fundokon keresztül próbáltak meg védekezni az erős árfolyam ellen. Az elmúlt napokban azonban ezek a pozíciók bedőltek, ami magával rántotta a lengyel valutát. Ugyanakkor Romániában is a fenntarthatatlanság felé megy a gazdasági "story".

A 300-at is megkóstolhatja a forint

Ezért – teszi hozzá az elemző - a forint gyengülésében nincs semmi rendkívüli, bár itthon is vannak újabb negatív hírek. Felröppentek például olyan pletykák, hogy a költségvetés plusz 200 milliárdos hiányát úgy pótolják, hogy feljebb viszik a hiánycélt, mondta Suppan Gergely. Összegezve szerinte az látszik, hogy hullámokban tovább gyengül a forint, és a 290-et egészen biztosan átviszi majd - de az is lehet, hogy a 300-at is megkóstolja. A lényeg azonban, hogy ne legyen pánikszerű gyengülés, figyelmeztetett.

Nem bizalmi, hanem gazdasági kérdés a forintgyengülés

Azért vannak biztató jelek is, hiszen az elmúlt két hétben napi átlagban 10-15 milliárd külföldi pénz érkezett az állampapírpiacra. Ez azt jelenti, hogy nagyon óvatosan stabilizálódik a pénzügyi helyzet, tehát a forintgyengülés nem bizalmi kérdés, hanem gazdasági. A trendek akkor változhatnak, ha a második félév végén világossá válik, hogy a gazdaság túljut a mélyponton. Vagyis a rallyk ideje legkorábban júliusban következhet be - ha minden jól megy, magyarázta az elemző.

A gyengébb forint elvileg versenyképessé teheti a magyar exportot, de ha a többi valuta is gyengül, akkor ennek sok haszna nem lesz. A felvevő piacok recessziója egyébként is sújtja az exportőröket, viszont annyiban mégis pozitívum számukra a gyenge forint, hogy több forintot kaphatnak a kivitt áru után.

A magyar valuta gyengülése a devizahiteleseket fokozatosan éri el: van, akiket már most súlyos helyzetbe hoz, de sokan még bírják a jelenlegi árfolyamszintet. Komoly baj, akkor lehet, ha a svájci frank elmenne 205-210 forintig, véli Suppan Gergely.

Megváltozott a világpiac szerkezete

Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliókezelője szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak a forint gyengélkedik, hanem az összes feltörekvő piaci valuta is. A globális pénzügyi válság folyománya, hogy az elmúlt évek erősödése után korrekcióba kezdtek ezek a devizák.

Hozzátette: a korábbi években, amikor a nyersanyagárak a csúcson voltak, akkor ez kedvezően hatott a legtöbb feltörekvő piaci ország gazdaságára. Olyan országok, mint Oroszország vagy Brazília jelentős külkereskedelmi többletet értek el, nagy devizatartalékokat tudtak kiépíteni. Emiatt devizájuk állandó felértékelődési trendbe került. De a nyersanyagárak összeomlása miatt ma Oroszországban már negatív a külkereskedelmi mérleg, és a költségvetés is deficites lesz idén, ami negatívan érinti a devizát.

Az elmúlt évek likviditás bősége nemcsak magas részvényárakhoz vezetett, hanem a feltörekvő piaci devizák erősödésében is jó befektetésre lelt, tovább erősítve a trendet. A régiónkban a felértékelődés fundamentális magyarázatát a felzárkózási folyamat, az eurózóna-csatlakozás adta. A likviditásbőség pedig valószínűleg túlerősítette ezt a folyamatot, fejtegette Bebesy Dániel.

Mára gyökeresen megváltozott a helyzet, mivel már nincs meg a hatalmas likviditás, és a befektetők elkezdték kivonni a pénzüket. Tehát megváltozott az általános piaci hangulat, ami alól a forint sem tudja kivonni magát, fűzte hozzá. 

Még nem avatkoznak be a jegybankok

Ezen országok jegybankjai pedig nem tudnak és nem is akarnak ellenállni a deviza gyengülésének, hiszen minden ország esetében csökken az infláció, és nagyon harmatos a növekedés. Vagyis a nemzeti bankok inkább kamatot csökkentenek, és még örülnek is annak, hogy valamelyest romlik az árfolyam, mert az segítheti az exportot, állítja Bebesy Dániel.


A leértékelődési folyamat a magyar gazdaságnak még jó is lehet, feltéve, ha nem növekszik közben az infláció. Utóbbinak azonban most nem áll fenn a veszélye.

A hitelek tömeges bedőlése komoly probléma lehet

A Budapest Alapkezelő elemzője szerint a következő hónapokban nem fogunk 250 alatti árfolyamszintet látni, sőt inkább a 280 és az e feletti sávban fog tartózkodni a forint. Ez a szint hónapokra befagyhat, sőt akár ennél gyengébb is lehet a magyar deviza a közeljövőben.

A 300 feletti euró/forint árfolyam azonban pszichológiailag már nagyon rosszul nézne ki. Tömegesen dőlnének be a devizahitelek, ami a pénzügyi stabilitást veszélyeztetné. Ez már komoly szociális problémákat is jelentene, aminek már jelentősebb politikai következményei is lehetnének, véli Bebesy Dániel.

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!