A lengyel zloty elérte a 4,35/euró szintet, a cseh korona majdnem megütötte a 28-as árfolyamot, a román lej is gyengül, és forint is teljesen együtt hullámzik a régióval – foglalta össze a régiós helyzetet Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A cseheknél azt is kezdi árazni a piac, hogy az alapkamat akár nulla százalékos is lehet. Ez húzza le a koronát, ami újabb nyomás alá helyezi a régiót.
Amikor Lengyelországban még 3,30 zloty körül volt az euróárfolyam, akkor sokan hedge fundokon keresztül próbáltak meg védekezni az erős árfolyam ellen. Az elmúlt napokban azonban ezek a pozíciók bedőltek, ami magával rántotta a lengyel valutát. Ugyanakkor Romániában is a fenntarthatatlanság felé megy a gazdasági "story".
A 300-at is megkóstolhatja a forint
Ezért – teszi hozzá az elemző - a forint gyengülésében nincs semmi rendkívüli, bár itthon is vannak újabb negatív hírek. Felröppentek például olyan pletykák, hogy a költségvetés plusz 200 milliárdos hiányát úgy pótolják, hogy feljebb viszik a hiánycélt, mondta Suppan Gergely. Összegezve szerinte az látszik, hogy hullámokban tovább gyengül a forint, és a 290-et egészen biztosan átviszi majd - de az is lehet, hogy a 300-at is megkóstolja. A lényeg azonban, hogy ne legyen pánikszerű gyengülés, figyelmeztetett.
Nem bizalmi, hanem gazdasági kérdés a forintgyengülés
Azért vannak biztató jelek is, hiszen az elmúlt két hétben napi átlagban 10-15 milliárd külföldi pénz érkezett az állampapírpiacra. Ez azt jelenti, hogy nagyon óvatosan stabilizálódik a pénzügyi helyzet, tehát a forintgyengülés nem bizalmi kérdés, hanem gazdasági. A trendek akkor változhatnak, ha a második félév végén világossá válik, hogy a gazdaság túljut a mélyponton. Vagyis a rallyk ideje legkorábban júliusban következhet be - ha minden jól megy, magyarázta az elemző.
A gyengébb forint elvileg versenyképessé teheti a magyar exportot, de ha a többi valuta is gyengül, akkor ennek sok haszna nem lesz. A felvevő piacok recessziója egyébként is sújtja az exportőröket, viszont annyiban mégis pozitívum számukra a gyenge forint, hogy több forintot kaphatnak a kivitt áru után.
A magyar valuta gyengülése a devizahiteleseket fokozatosan éri el: van, akiket már most súlyos helyzetbe hoz, de sokan még bírják a jelenlegi árfolyamszintet. Komoly baj, akkor lehet, ha a svájci frank elmenne 205-210 forintig, véli Suppan Gergely.
Megváltozott a világpiac szerkezete
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfoliókezelője szintén arra hívta fel a figyelmet, hogy nemcsak a forint gyengélkedik, hanem az összes feltörekvő piaci valuta is. A globális pénzügyi válság folyománya, hogy az elmúlt évek erősödése után korrekcióba kezdtek ezek a devizák.
Hozzátette: a korábbi években, amikor a nyersanyagárak a csúcson voltak, akkor ez kedvezően hatott a legtöbb feltörekvő piaci ország gazdaságára. Olyan országok, mint Oroszország vagy Brazília jelentős külkereskedelmi többletet értek el, nagy devizatartalékokat tudtak kiépíteni. Emiatt devizájuk állandó felértékelődési trendbe került. De a nyersanyagárak összeomlása miatt ma Oroszországban már negatív a külkereskedelmi mérleg, és a költségvetés is deficites lesz idén, ami negatívan érinti a devizát.
Az elmúlt évek likviditás bősége nemcsak magas részvényárakhoz vezetett, hanem a feltörekvő piaci devizák erősödésében is jó befektetésre lelt, tovább erősítve a trendet. A régiónkban a felértékelődés fundamentális magyarázatát a felzárkózási folyamat, az eurózóna-csatlakozás adta. A likviditásbőség pedig valószínűleg túlerősítette ezt a folyamatot, fejtegette Bebesy Dániel.
Mára gyökeresen megváltozott a helyzet, mivel már nincs meg a hatalmas likviditás, és a befektetők elkezdték kivonni a pénzüket. Tehát megváltozott az általános piaci hangulat, ami alól a forint sem tudja kivonni magát, fűzte hozzá.
Még nem avatkoznak be a jegybankok
Ezen országok jegybankjai pedig nem tudnak és nem is akarnak ellenállni a deviza gyengülésének, hiszen minden ország esetében csökken az infláció, és nagyon harmatos a növekedés. Vagyis a nemzeti bankok inkább kamatot csökkentenek, és még örülnek is annak, hogy valamelyest romlik az árfolyam, mert az segítheti az exportot, állítja Bebesy Dániel.
A leértékelődési folyamat a magyar gazdaságnak még jó is lehet, feltéve, ha nem növekszik közben az infláció. Utóbbinak azonban most nem áll fenn a veszélye.
A hitelek tömeges bedőlése komoly probléma lehet
A Budapest Alapkezelő elemzője szerint a következő hónapokban nem fogunk 250 alatti árfolyamszintet látni, sőt inkább a 280 és az e feletti sávban fog tartózkodni a forint. Ez a szint hónapokra befagyhat, sőt akár ennél gyengébb is lehet a magyar deviza a közeljövőben.
A 300 feletti euró/forint árfolyam azonban pszichológiailag már nagyon rosszul nézne ki. Tömegesen dőlnének be a devizahitelek, ami a pénzügyi stabilitást veszélyeztetné. Ez már komoly szociális problémákat is jelentene, aminek már jelentősebb politikai következményei is lehetnének, véli Bebesy Dániel.
Varga M István
Menedzsment Fórum