3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kiszámolta a jegybank, hogy a devizahitelek forintosítása, illetve elszámoltatása mennyivel csökkenti az átlagos devizahitelesek tőketartozását.

A jegybank számításai szerint az elszámoltatás után az átlagos devizaadósnak, aki 5,6 millió forint hitelt vett fel, a jelenlegi 78 ezer forintos törlesztőrészlet 56 ezer forintra fog csökkenni, vagyis egy átlagos frankhiteles havi kötelezettsége 28 százalékkal mérséklődik a pénzintézetek felé.

Ez alapvetően két részből tevődik össze, egyrészt a jelenleg 7,5 millió forintos tőketartozás 6 millióra csökken, másrészt a jelenlegi 7,8 százalékos kamat a szerződéskötéskor meghatározott 5,7 százalékra mérséklődik. Azoknak, akiknél nem a kamat, hanem a kamatfelár szerepel a szerződésében (a devizaadósok 10 százaléka) ott még jelentősebb lehet a kedvező változás mértéke, hiszen a kamat 3,4 százalékra csökkenhet, mivel a svájci LIBOR jelenleg nulla százalék.

Ugyanakkor az MNB stabilitási jelentése szerint az elszámoltatás különböző mértékben érinti majd a devizaadósokat, a szerződésszám alapján 13,1 százalékuk fog majd 30 százalék feletti tőketartozás csökkenést realizálni, míg 27 százalékuk 25 és 30 százalék közötti értéket.

Az elszámolás hatására bekövetkező adósságcsökkenés eloszlása a teljesítő svájci frank alapú jelzáloghitelek esetében

Mindezek eredményeként a teljes pénzügyi közvetítőrendszert 940 milliárd forint értékű bruttó hatás érinti majd, mely a pénzintézetek eredményére 730 milliárdos negatív hatást fog majd gyakorolni. A kettő között különbségben hozzávetőlegesen 150 milliárdot jelent, hogy az alacsonyabb törlesztőrészletek miatt a devizahitelesek fizetőképessége helyre állhat, amely miatt csökkenteni (visszavezetni) lehet a kockázati veszteséget. A többi pedig az alacsonyabb adófizetési (pl. TÁNYA) kötelezettség hatása.

Az elszámoltatás miatt alacsonyabb kihelyezett kamatozó állomány azonban nem csak egyszeri, hanem folyamatos előretekintő veszteséget is okoz a bankrendszernek. Az MNB számításai szerint mindez 92 milliárddal csökkenti a bankrendszer következő évekbeli eredményét.

Ez és a lakossági devizahitelek elszámoltatásával, forintosításával kapcsolatos lépések igen jelentős változásokat hozhatnak a bankrendszerben és az egész pénzügyi rendszerben az MNB szerint. Vagyis csökkenő forintlikviditás, fokozódó verseny a betétekért, a devizahitelek kiváltásáért. Ezeket a hatásokat fejtettük ki pár hete 4000 milliárd hagyhatja el Magyarországot című cikkünkben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!