2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az áfa megemelése miatt öt éve a legnagyobb mértékben csökkent a japán bruttó hazai termék az április-júniusi negyedévben.

A világ harmadik legnagyobb nemzetgazdaságában a GDP a második naptári negyedévben reálértéken 7,1 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz és 1,8 százalékkal az előző negyedévihez képest.

Elemzők 7,0 százalékos éves és 1,8 százalékos negyedéves csökkenést vártak.

A gazdasági elemzőket azonban még a GDP-csökkenésnél is jobban aggasztja a vállalati beruházások csökkenése: az előző negyedévhez képest a várt 2,5 százalék helyett 5,1 százalékkal estek vissza. Elemzői értelmezésben ez arra utal, hogy a vállalati szektor még nincs teljesen meggyőződve a miniszterelnök után "abenomics" néven emlegetett gazdasági program hosszú távú sikeréről.

A monetáris enyhítésre és a konjunkturális ösztönző intézkedésekre támaszkodó "abenomics" jelentősen megnövelte a vállalati nyereségeket és a részvényárfolyamokat. Ebből azt a következtetést lehetett levonni, hogy a gazdaság már kellőképpen megerősödött az áfa 5 százalékról 8 százalékra emelésének a feldolgozásához.

A legújabb adatok azonban azt mutatják, hogy a magasabb vállalati nyereségeket a várakozásokkal ellentétben nem kísérte a lakosság vásárlóerejének a növekedése. A jövedelmek 1,6 százalékkal emelkedtek ugyan, a fogyasztói árak viszont 3,4 százalékkal. Júliusban a lakossági kiadások a vártnál nagyobb mértékben, 5,9 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest.

A Japan Center for Economic Research közgazdászai azonban abból indulnak ki, hogy a július-szeptemberi negyedévben ismét növekedésnek indul a japán gazdaság. A GDP 60 százalékát adó lakossági fogyasztás vártnál nagyobb visszaesése azonban rontja ennek az esélyeit. Amennyiben a folyó negyedévben is gyengének bizonyul a gazdasági növekedés, az nagyban meg fogja nehezíteni a kormány és a jegybank igyekezetét a defláció tartós leküzdésére. Számos elemző nem tartja lehetetlennek azt sem, hogy a jegybank tovább enged az egyébkén is rendkívül laza monetáris gyeplőn.

A gazdasági teljesítmény csökkenése megnehezíti a költségvetés rendbetételét is. Mindezek ellenére a 240 százalék feletti GDP-arányos államadósságból kiindulva közgazdászok biztosak benne, hogy a kormány a terveknek megfelelően 2015 októberében 8 százalékról 10 százalékra fogja emelni az áfát. Erről azonban csak az év végén születik meg a döntés.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!