3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az új tőkepiaci szabályrendszer, a MiFID (Markets in Financial Intsruments Directive) bevezetése komoly kihívások elé állítja a pénzügyi piac szereplőit és gyökeresen átalakítja a tőkepiacot. Legalább olyan jelentőségű lesz, mint a Basel II. direktíva vagy az euró bevezetése - mondta Palotás Tamás Deloitte kockázatkezelési szolgáltatások üzletágának menedzsere.

Biztosítani az átláthatóságot

A MiFID bevezetésének célja a piaci integráció elősegítése, a piac, az ügyletek átláthatóságának biztosítása, a befektetők érdekeinek védelme. Az új szabályozás azonos feltételekkel, egyenlő hozzáférést biztosít majd valamennyi piaci szereplőnek a Közösség minden piacához, s a tőkepiacon megkötött minden tranzakció nyomon követhető lesz a befektetők, szolgáltatók és az illetékes hatóság számára egyaránt.

Az eddigi szabályozáshoz képest újdonság lesz, hogy az uniós szolgáltatók külön engedély nélkül tevékenykedhetnek majd más tagállamokban, így egyszerűbben és olcsóbban tudják kiterjeszteni tevékenységüket, ami a magyar piacon növelheti a konkurenciát - vélekedett Palotás Tamás.

A kisebb cégek papírjai számára teremt likviditást

Megszűnik a tőzsdekényszer, a MiFID új elemként elismeri a megbízások saját számláról történő teljesítését, a többoldalú kereskedelmi platformokat (MTF), ami a Tpt.-ben szabályozásra vár. Az MTF a kisebb, nem tőzsdeérett, növekedési pályán lévő cégek szabályozott, transzparens piaca, létrehozhat ilyet maga a tőzsde (ilyen például a londoni tőzsde alternatív befektetési piaca) vagy befektetési szolgáltató is. Az új európai szabályozás a részvénytranzakciókat megelőzően szigorú transzparencia követelményeket vezet be - tájékoztatott a Deloitte menedzsere.

A tranzakciót követően is vannak transzparencia követelmények. Így a szolgáltatóknak a szabályozott piacokra bevezetett részvények saját számlás, megbízói, tőzsdén vagy MTF-en kívüli ügyletek vonatkozásában nyilvánosságra kell hozniuk a tranzakciók méretét, az árat és az időpontot, a lehető legkorábban. A Tpt. jelenleg e tekintetben csak a Keler adatszolgáltatását szabályozza. MiFID új alapokra helyezi az összeférhetetlenséget, tágabban értelmezi, mint a Tpt., amely az érintettek tulajdonszerzését és funkcióvállalását tiltja.

Jövőre lép hatályba

A MiFID hatálya kiterjed az univerzális bankokra, a független befektetési bankokra, a befektetési vállalkozásokra, a vagyonkezelőkre, a corporate finance szolgáltatást végzőkre, határidős ügyletet kötő társaságokra, árutőzsdei szolgáltatókra, a szabályozott piacokra (tőzsde) és a többoldalú kereskedési platformokra, rendszerekre is.

A Pénzügyminisztérium (PM) már dolgozik a helyi szabályozáson, az ősszel szeretné a parlament elé bocsátani a Tőkepiaci törvény (Tpt.) módosítására vonatkozó javaslatot, hogy január végéig megjelenhessen az érvényes jogszabály - mondta Palotás Tamás. A MiFID alkalmazása 2007. november 1-jétől lesz kötelező az EU tagországainak tőkepiacain.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!