Bár a kamaton most nem változtak, de mivel a brit gazdasági növekedés éves üteme 2014-ben meghaladhatja a 3 százalékot, így sokak szerint Nagy-Britannia lesz az első nagyobb gazdasággal rendelkező fejlett ország, ahol emelkedik az alapkamat a válság után.
Az elemzők többsége szerint a majdani kamatemelésre 2015 elején kerül sor, de vannak, akik szerint már 2014 végére megtörténhet az első emelés. A BoE augusztusi ülésének jegyzőkönyve szerint a kilenc főből álló kamatdöntő tanácsban ketten már akkor is a kamatemelésre szavaztak, mert féltek, hogy gyorsul a brit infláció.
Valószínűleg a mostani ülésen is többen szorgalmazták az emelést, mert az elmúlt napokban megjelent gazdasági adatok kedvezőek voltak. Augusztusban nőtt az üzleti aktivitás a szolgáltató szektorban, a londoni értéktőzsdén emelkednek a részvényárfolyamok, a FTSE-100 index szerdán 14 éves csúcsra jutott, javul az építőipar helyzete és csökken a munkanélküliség.
Az egyetlen gazdasági adat, ahol nem teljesülnek a BoE elvárásai, a munkabérek növekedése. Az elmúlt 5 évben Nagy-Britanniában az inflációval korrigált bérek többnyire csökkentek. Mark Carney, a BoE kormányzója korábban úgy nyilatkozott, hogy a béremelkedés tartós jeleit szeretnék látni mielőtt kamatot emelnének.
A gazdasági híreken kívül bizonyos politikai fejlemények is befolyásolhatják a BoE döntéseit. Ha a nemzetközi piacokon romlik az üzleti hangulat az ukrajnai válság vagy egyes közel-keleti események miatt, akkor csúszhat a kamatemelés. Ugyanígy késleltetheti az emelést, ha a skótok szeptember 18-án népszavazásukon úgy döntenek, hogy elszakadnak Nagy-Britanniától.
MTI