3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai uniós keretköltségvetés "történelmi csökkentését" a megszorításokat hirdető brit-német tengelynek Párizs feletti diplomáciai győzelmeként értékelte szombaton a francia sajtó, annak ellenére, hogy Francois Hollande francia elnöknek sikerült megmentenie a közös agrárpolitikát.

A konzervatív Le Figaro szerint David Cameron brit miniszterelnöknek a német kancellár támogatásával "sikerült ráerőszakolnia a megszorítási büdzsét" Európára. A "példa nélküli csökkentést" előíró megállapodást politikai és személyes feszültségek árán tudták csak az állam- és kormányfők elfogadni, és a lap szerint ez valószínűleg nyomokat hagy majd a Francois Hollande és David Cameron közötti, de feltehetően az Angela Merkel német kancellárral folytatott viszonyban is. A Le Figaro szerint a számok mögött Európa két egymással ellentétes víziója csapott össze, s ez azt is nyilvánvalóvá tette, hogy a francia-német motor lerobbant. "A probléma lényege a Párizs és Berlin közötti politikai ellentét, amely megfertőzte az európai gépezetet" - írta a lap egy brüsszeli diplomatát idézve.

A baloldali Libération szerint az Európai Unió megszorítási költségvetése diplomáciai kudarc Franciaország számára. Az európai ambíciókat a Cameron-Merkel páros Hollande "tehetetlen tekintete" előtt pénteken lehetetlenné tette. Legfőbb "áldozatok" a lap szerint "a növekedésre és a fejlesztésre fordítható pénzek és az európai bevándorlási, illetve külpolitika, miután Franciaország a közös agrárpolitika megtartásáért és a szegényebb régiók felzárkóztatására fordítható összegek megtartásáért küzdött". "Miközben az eurózóna válsága bebizonyította, hogy az Európa Unió a szegények és a gazdagok közötti különbségektől szenved, a kormányfők jelezték, hogy a nemzeti önzések még mindig mindennél fontosabbak".

Franciaország azt remélte a Libération szerint, hogy elszigetelheti Nagy-Britanniát Brüsszelben, amely nem támogatott egy ambiciózus költségvetést. Ez azonban nem sikerült, mert Berlin az ígéretei ellenére meghátrált. "Merkel mindig is a brit álláspontot képviselte annak ellenére, hogy nagyobb integrációt sürgetett". "Cameron kiütéssel győzött", de "a német kancellár is emelt fővel ment haza" - írta a Libération.

A balliberális Le Monde szerint a pénzek elosztása az európai fővárosok közötti jelenlegi erőviszonyokat tükrözi vissza. A "játékban" ismételten Angela Merkel volt a döntőbíró, aki meghatározó szerepet játszott abban, hogy David Cameron győzzön, miközben Francois Hollande a károkat próbálta csökkenteni. Tény, hogy a kiadások tekintetében a nagy egyensúlyok szerkezetükben nem változtak: az agrárpolitika és a régiók felzárkóztatására fordítható büdzsé megmarad, de a kutatásra vagy az infrastruktúrafejlesztésre fordítható kiadásoknak valószínűleg nem lesz folytatása. Ezenkívül mindenki kapott "egy kis ajándékot" a nemzeti érdekei szerint - írta a Le Monde.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!