20:47
A JP Morgan szakemberei szerint nem zárható ki, hogy a Fitch és a Moody's is leminősíti Magyarországot. Ugyanakkor nem gondolják, hogy befektetői szempontból a pénteki leminősítés komoly fordulatot jelentene, és azt sem várják, hogy a magyar kormány módosítaná az általa alkalmazott gazdaságpolitikai elegyet. (MTI)
20:38
Timothy Ash, a Standard Bank elemzője szerint a jelenlegi helyzetben a kormánynak mindenesetre hiteles jelöltet kell állítania a jövőre leköszönő Simor András MNB-elnök utódjaként, mivel a piacok valószínűleg "nem értékelnék egy unortodox jelölt, például Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kinevezését". (MTI)
20:22
"Úgy tűnik, a Standard & Poor's, akárcsak a piac már megunta az egy éve tartó várakozást az IMF-megállapodásra" - mondta a Bloomberg hírügynökségnek Peter Attard Montalto, a Nomura közgazdásza. "Az S&P megelőzte a többi hitelminősítőt, így most várjuk, mit lép a másik kettő, de várhatóan a Fitch Ratings december közepén szintén tovább rontja Magyarország besorolását" - véli a szakember.
19:52
Az S&P hitelminősítői rendszerében Magyarország a macedónokkal, a törökökkel és a szerbekkel van egy szinten. A Fitch Ratingsnél "BB" kategóriába nincs egy ország sem besorolva, míg a Moody's-nál ennek a szintnek megfelelő "Ba2" kategóriában Montenegró szerepel.
19:43
A forint időközben tovább gyengül a bankközi devizapiacon, már 282,6 forintot kell adni egy euróért. Egy svájci frank 234,6 forintot, egy amerikai dollár pedig 217,2 forintot ér.
19:40
Német Sándor, a Buda-Cash Brókerház kereskedelmi igazgatóhelyettese szerint az S&P a leminősítéssel azt fejezte ki, hogy az unortodox gazdaságpolitika csökkentette a magyar gazdaság növekedési kilátásait.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank vezető elemzője szerint pedig, ha Magyarország megkötötte volna az IMF/EU-párossal a megállapodást, és annak feltételeit be is tartotta volna, bizonyára elkerülhető lett volna a leminősítés. (MTI)
19:31
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben reagált a leminősítés hírére. Úgy vélik, azok után, hogy több fontos mutatót és eredményt is elismer, melyet a magyar kormány elért az elmúlt időszakban, nem lehet komolyan venni a Standard&Poor's lépését. "A legnagyobb hitelveszteséget maguk a hitelminősítők könyvelhették el a válság éveiben. A hitelminősítők ezért a múlt részei. A jövő nem róluk, nem a spekulánsokról, hanem az országokról és a termelésről fog szólni" - írja a Matolcsy-tárca.
"Mindezek alapján eljött az ideje, hogy a spekulánsok egyik lobby intézménye, a Standard&Poors önmagát minősítse le" - zárul a közlemény.
19:23
Az első árfolyamgyengülés után valamennyit visszakorrigált az euró-forint kurzus, ám újra lendületet kapva ismét 282 felé esett a jegyzés, így egy euróért 282,4 forintot kell adni a bankközi devizapiacon.
19:02
Timothy Ash, a Standard Bank közgazdásza összevetette, hogy az S&P Portugáliát is a Magyarországnak most megadott "BB" szintű osztályzattal tartja nyilván, jóllehet Portugália államháztartási deficitje 5 százalék, GDP-arányos államadóssága pedig 120 százalék. Közölte: ő is negatív értékelést tart érvényben Magyarországra, de a Standard & Poor's pénteki magyar osztályzatrontását ezzel együtt is "nehezen indokolhatónak" találja. (MTI)
18:46
A leminősítés hírére a forint euróval szembeni árfolyama 279,7-es szintekről egészen 282 -ig gyengült.
18:43
A nemzetközi hitelminősítő péntek este közölte, hogy az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontotta a hosszú futamú magyar hazai és külső államadósság besorolását. Az új osztályzatra a cég ugyanakkor az eddigi negatív helyett stabil kilátást állapított meg, vagyis levette a napirendről a magyar szuverén adósosztályzat további leminősítését.
A hitelminősítő indoklása szerint a magyar gazdaságpolitika kiszámíthatósága fokozatosan gyengül, ami az ország középtávú növekedési kilátásait befolyásolják. Úgy vélik, a magyar kormány rendkívüli intézkedései a pénzügyi szektort érintően megrendítik az ország középtávú növekedési potenciálját. Ez pedig aláássa a kormány erőfeszítéseit az államadósság fenntartható csökkentésére.
"Bár azt várjuk, hogy a kormány költségvetési céljai rövid távon elérhetők, azok teljesítése egyre nehezebbé válik, ha a gazdasági növekedés kilátása tovább romlik" - olvasható a hitelminősítő indoklásában. A hitelminősítő véleménye szerint az elmúlt hónapokban hozott intézkedések Magyarországon rontják a növekedési kilátásokat, tovább csökkentik a bankok hitelezési és a vállalatok befektetési hajlandóságát.
"Főleg a különböző szolgáltatókra - távközlési, energia és pénzügyi szektorra - kivetett adók és illetékek rontják a magánberuházások és a munkahelyteremtés színvonalát, ugyanakkor elismerjük, hogy a kormány több, kisvállalkozást támogatását célzó intézkedést is hozott".
A hitelminősítő indoklásában kifejti: ahogy más európai országokban, Magyarországon is zsugorodik a gazdaság. A szakemberek szerint idén 1,2 százalékos visszaesésre kell számítani. A folytatódó fiskális racionalizálás, a kiszámíthatatlan adózási környezet és a szigorodó hitelfeltétel mellett 2013-ban 0,8 százalékos növekedés valósulhat meg a magyar gazdaságban. Középtávon pedig 1,7 százalékos bővülésre számít a hitelminősítő. "Arra számítunk, hogy a kormány teljesíteni fogja a 3 százalék alatti költségvetési hiányt 2013-ban és 2014-ben is, de ezt követően a magyar kormánynak egyre nehezebb lesz tartania magát ehhez a célhoz az alacsony növekedési környezetben".
A Standard & Poor's számításai szerint 2012 végére a GDP-arányos államadósság 73 százalékra csökkenhet, de gazdasági növekedés nélkül a jövőben is legfeljebb 71 százalékos szintnél stagnálhat. Úgy látják ugyanakkor, hogy Magyarországnak továbbra is jelentős refinanszírozási igényekkel kell szembenéznie, főleg rövid távon a lejáró IMF és EU felé fennálló tartozások miatt.
"Az adósbesoroláson csak akkor tudunk javítani, ha azt látjuk, hogy a kormány a parlamenti többségét beruházások létrehozására és strukturális reformprogram végrehajtásához használja fel. Hasonlóképpen felmerül a besorolás javítása abban az esetben, ha a külső adósságállomány tartós csökkenését látjuk, és erősödő gazdasági növekedést" - írja indoklásában az S&P.
A hitelminősítő megemlíti, hogy további leminősítésre kell számítani abban az esetben, ha a jelenleg várhatónál jobban zsugorodik a magyar gazdaság, ha a bankok tovább szigorítják a hitelezésüket, vagy ha romlana a külső vagy a közfinanszírozási helyzet.
Székely Sarolta
mfor.hu