A leminősítés indoklása szerint Írországot magas adósságteher nyomasztja a pénzügyi válságból adódóan, és az adósságviselés képessége, az adósság törleszthetősége és csökkenthetősége gyengébb az Aaa minőségű országokénál.
A későbbi újabb leminősítést valószínűsítő negatív kilátást is azzal indokolta a hitelminősítő, hogy megvan a további, fokozatos romlás kockázata a teherviselő képességben, azaz abban, hogy az állam a bevételei mekkora részét költi kamatfizetésre, és a finanszírozhatóságban, vagyis abban, milyen áron tud az ír állam új adósságot vállalni.
Mindezeket egybevetve a hitelminősítőnél úgy érzik, hogy Írország "adósságdinamikája több évig kedvezőtlen marad", és rövid és középtávon nagyobbak a negatív kockázatok, mint a pozitív eshetőségek. "A gazdaság gyengesége a közfinanszírozás komoly romlásához vezetett, és az ország jelentősen nagyobb adóssággal kerülhet ki a mostani gazdasági válságból", írták a Moody's elemzői.
Mindazonáltal hozzátették: az ír állam mérlegei erősek voltak a válság előtt és a gazdasági visszaesés kormányzati kezelése határozott volt, ez magyarázza, hogy most csak egy fokozattal rontották az ír adósosztályzatot.
Írországra nem először mért most csapást egy tekintélyes nemzetközi hitelminősítő. A világ legnagyobb ilyen intézménye, Standard & Poor's egy hónappal ezelőtt minősítette le Írországot, méghozzá a maga részéről már másodszor. Az ír bankrendszer támogatásának vártnál jobban növekvő terhe miatt a Standard & Poor's június elején az addigi "AA plusz"-ról "AA"-ra módosította az ír szuverén adósosztályzatot, és az új besorolásra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás maradt érvényben. Az S&P március végén vonta meg Írországtól a lehető legjobb, "AAA" szuverén adóskockázati besorolást. A cég ezt akkor azzal indokolta, hogy szerinte évekig tart az ír közfinanszírozás rendbetétele, és az idén konszolidációs lépésekkel együtt is 10 százalék körül lesz a GDP-arányos ír államháztartási hiány.
MTI/Menedzsment Fórum