5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elmúlt másfél év egyik legfontosabb gazdaságpolitikai célját dobta sutba a kormány a pénteki bejelentéssel. A közelmúlt tapasztalatai ugyanis azt mutatják, hogy egy áfaemelés jelentősen visszaveti a fogyasztást, a jelek szerint ezzel kalkuláltak is, hiszen jövőre csak stagnálásra számítanak. Mfor.hu-háttér.

Tanultak a tavalyi kudarcból?

Már tavaly is sokan kétségbe vonták a kormány terveit, amikor az idei költségvetés benyújtásakor 2,5 százalékos fogyasztásnövekedéssel számoltak. Az eddigi adatok aztán a szkeptikusokat igazolták, hiszen a háztartások fogyasztási kiadásai az első negyedéves 0,8 százalékos csökkenés után a másodikban is csak 0,4 százalékkal emelkedtek. Ezt támasztják alá a kiskereskedelmi forgalom adatai is, melyek a korábbi meredek esés után most is csak stagnálást mutatnak hónapról hónapra.

A kormány tavalyi számításait arra építette, hogy a januárban életbe lépő adóváltozások (egykulcsos 16 százalékos személyi jövedelemadó, családi adózás) éves szinten mintegy 400 milliárd forintot hagynak az emberek zsebében, amit majd el fognak költeni. Az első félév alapján azonban az adócsökkentés 80 százaléka nem jelent meg a kiskereskedelemben. Szakemberek szerint az emberek inkább megtakarításokra és hitelük törlesztésére, valamint tartalékaik feltöltésére fordítják a náluk hagyott milliárdokat.

A tavalyi kudarcból kiindulva a 2012-es büdzsét sokkal óvatosabban tervezték: az első változatban 0,2 százalékos fogyasztásbővüléssel számol a kabinet az idei évhez képest. Ebben persze közrejátszik az is, hogy Matolcsy György pénteki bejelentése szerint januártól 25-ről 27 százalékra emelkedik az áfa. Ezzel az Európai Unióban rekorder lesz hazánk, de világviszonylatban sincs sok ennél magasabb forgalmi adó érvényben.

A miniszteri tájékoztató szerint csak a forgalmi adó általános kulcsa változik, az eddigi 5 és 18 százalékos kedvezményes kulcsok megmaradnak. Az 5 százalékos áfa jelenleg a gyógyszerekre, a könyvekre, a napilapokra, a távfűtésre és az előadóművészi szolgáltatásra, míg a 18 százalékos kulcs az alapvető élelmiszerekre és a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásra van érvényben.

Biztos, hogy esni fog a fogyasztás, de mennyivel?

Az áfaemelésnek két hatása biztosan borítékolható: vissza fog esni a fogyasztás és emelkedni fog az infláció. Legalábbis a közelmúlt tapasztalatai ezt mutatják. 2009 júliusában a Bajnai-kormány egyik első intézkedéseként az addigi 20-ról 25 százalékra emelkedett az áfa általános kulcsa, az akkori tapasztalatokból tudunk most kiindulni a lehetséges hatásokat illetően.

Az adóemelés után 2009-ban éves szinten 5,1 százalékkal esett vissza a kiskereskedelmi forgalom. Persze mondhatjuk, hogy az a válság hatása is volt, azonban a 2009-es év egyértelműen kilóg a sorból, hiszen 2008-ban még csak 1,8 százalékos, 2010-ben pedig már csak 2,3 százalékos volt a forgalom visszaesése. Ennél is jobban látszik a törés akkor, ha a havi adatokat vizsgáljuk az előző év azonos hónapjához képest: 2009 első felében 2-4 százalék között volt a csökkenés üteme, majd ez júliusban hirtelen mínusz 6,8 százalékra ugrott. Ezt követően egy éven keresztül rendre 5-8 százalékos volt a forgalomcsökkenés.

Két évvel ezelőtt az inflációban is azonnal éreztette hatását az áfaemelés: a 2009 júniusi év/év alapú ráta még 3,7 százalékos áremelkedést mutatott, majd júliusban ez hirtelen 5,1 százalékra ugrott. Ezt követően egy évig nem is tudott 4 százalék közelébe csökkenni, csak az adóemelés kipörgése után. Most augusztusban szinte hajszálra megegyezett az infláció a 2009 júniusival, 3,6 százalékos volt, azonban az adóemelés nagyjából fele akkora lesz. A kormány szintén jó előre felkészült az infláció növekedésére, a 2012-es költségvetés tervezésekor 4,2 százalékos fogyasztói ár-emelkedéssel számoltak.

A jövedéki adó is emelkedik

Persze az áfaemelés mellett a kormány néhány héttel ezelőtt jelentette be a jövedéki adó emelését, mely szintén hatással lesz várhatóan a fogyasztásra és az inflációra is ugyanolyan irányban, mint az áfa növelése. A szeptember elején bejelentett adóemeléseket elsősorban az idei költségvetésben tátongó 100 milliárd forintos lyuk indokolta, azonban ezeket a jövő évre is továbbviszi a kormány. Sőt, a dohánytermékek esetében az idei után jövőre több lépcsőben tovább emelkedik az adómérték.

A legtöbb embert a gázolaj jövedéki adójának 13 forintos emelése érintheti, így egy liter dízelben az eddigi 97-ről 110 forintra nő az adóterhelés, amivel majdnem utoléri a benzin 120 forintos literenkénti adóját. Szakemberek már most arra figyelmeztetnek, hogy a lépés után 400 forint fölé is emelkedhet a gázolaj ára a benzinkutakon. Az adóemelés hatását a kormány azzal igyekszik tompítani, hogy a fuvarozók számára idén bevezetett kereskedelmi gázolaj esetében az eddigi 6,5 forintos kedvezményt 19,5 forintra emeli, így nekik nem drágul az üzemanyag.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!