Imponáló a Reformszövetség gazdaságpolitikai csomagja, de javaslataik társadalmi hatása időnként dermesztő - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután konzultált a Reformszövetség tagjaival, a 2013-ig szóló szombaton nyilvánosságra hozott gazdaságélénkítő programról.
A találkozó egyik tanulságaként a minszterelnök azt szűrte le magának, hogy az általa eddig bejelentett intézkedések iránya helyes, de a Reformszövetség ennél radikálisabb lépéseket javasol a kormánynak. Gyurcsányt a konzultáció arról is meggyőzte, hogy a 2006-ban elindított reformpolitika irányai, céljai jók voltak, és most "előrébb lenne az ország", ha nincs az erős politikai ellenszél, és a népszavazás. A kormányfő mindazonáltal azt ígérte, hogy a javaslatokat pontról pontra elemezni fogják a következő hetekben.
Gyurcsány Ferenc szerint a Reformszövetség legfőbb üzenete, hogy az államháztartás átalakításával felszabadítandó erőket kell a gazdasági növekedés szolgálatába állítani. A Reformszövetség összesen 1325 milliárd forinttal csökkentené az állami jövedelem elvonást 2013-ig azzal, hogy a versenyképesség javítása és a növekedés gyorsítása érdekében a jelenlegi 50 százalékos költségvetési centralizáció 8 százalékpontos csökkentését javasolja. További 1000 milliárdos egyensúlyjavulást eredményezne az államháztartási kiadások úgyszintén javallott befagyasztása - ismertette a Reformszövetség programját Békesi László a gazdaságpolitikai munkacsoport vezetője szombaton a Magyar Tudományos Akadémián.
A Reformszövetség az Országos Érdekegyeztető Tanácsban képviselt kilenc munkaadói szervezet vezetőjének, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökének, és a Magyar Tudományos Akadémia jelenlegi és volt elnökeinek részvételével alakult meg tavaly novemberben a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) koordinálása mellett.
Az ellenzék a kormányhoz hasonlóan nem nyúlna a jóléti kiadásokhoz, legalábbis a párt szóvivője szerint. Szijjártó Péter, a Fidesz szombati sajtótájékoztatóján a Reformszövetség javaslataira reagálva közölte: a Fidesz a válságkezelés európai útját támogatja, ami nem adóemelésből, hanem adócsökkentésből áll. Mint mondta, a hatékony válságkezelés egyetlen módja, ha egy új kormány alakul, ám ehhez új választásra van szükség.