3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Előző negyedévhez képest nincs olyan gazdaság az Unióban, mely jobban növekedett volna az év első három hónapjában, mint a magyar.

Reggel a KSH negyedéves bázison 1,1, előző év azonos időszakához képest pedig 3,2 százalékos gazdasági növekedést közölt 2014 első negyedévére (szezonális és munkanaphatással kiigazítva). Ezek az adatok - a tavalyi utolsó negyedévhez hasonlóan - újfent Európa élvonalába repítették a magyar gazdaságot. Sőt, ha a három hónap alatt bekövetkezett, tehát 2013 utolsó negyedévéhez mért változást vizsgáljuk, kiderül, hogy egyetlen gazdaság sem volt képes ennél jobb teljesítményre. Igaz, a lengyel gazdaság hozzánk hasonlóan 1,1 százalékkal bővült, de jobbat nálunk nem tudott.

A többi régiós ország pedig jócskán tőlünk lemaradva teljesített, hiszen Szlovákia 0,6, Románia 0,1 százalékos enyhe növekedést produkált, a cseh gazdaságnak pedig csak stagnálásra futotta.

Jellemző egyébként az uniós tagállamokra, hogy amelyek képesek voltak a növekedésre, többségében a fél százalékos pluszt sem tudták elérni és sokkal inkább a tavaly év végével megegyező teljesítményt mutattak.

Hat ország egyébként továbbra is a zsugorodással küszködött az első negyedévben, közülük is a "legfájóbb" eredményt az észtek és a hollandok tudhatják magukénak. Sorrendben 1,2 és 1,4 százalékkal esett a gazdasági teljesítmény. És bár nem kiemelt figyelemmel követett gazdaságról van szó, de szót érdemel, hogy Finnország a mostani adattal technikailag recesszióba süllyedt, hiszen a harmadik negyedéves 0,4 százalékos mínuszt ismét egy ugyanilyen mértékű csökkenés követte. Azaz a korábbi negyedévek stagnálását két egymást követő zsugorodó három hónap követte.

Éves bázison is éllovasok lettünk

Nem kell szomorkodnunk akkor sem, ha 2013 első negyedévéhez képest vizsgáljuk a gazdasági növekedést. A szezonális és naptárhatással kiigazított 3,2 százalékos bővülésünk ugyanis a harmadik legmagasabb volt. A magyar gazdaságot két régiós ország szárnyalja túl: Lengyelország 3,5 és Románia 3,8 százalékos plusszal. Nem nyújtott rossz teljesítmény a másik két "szomszédos" országunk sem, hiszen a cseh és a szlovák gazdaság egyaránt 2-2 százalékos gazdasági bővülést produkált.

A felállított rangsor másik végén egyébként továbbra is Ciprus szerepel 4,1 százalékos gazdasági zsugorodással. Előtte a görög és az észt gazdaság szerepel sorrendben, 1,1 és 1,5 százalékos mínusszal.

Az uniós átlag negyedéves bázison egyébként 0,3, éves bázison pedig 1,4 százalékos gazdasági növekedést mutatott az első negyedévben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!