A januári 5470,2 milliárd forintról 5428 milliárdra csökkent a háztartások devizahitel-állománya februárban, forintban viszont nettó hitelfelvevők voltunk. A betétek állománya is növekedett, ami a megtakarítási hajlandóság emelkedésére utalhat, forintban és devizában is érezhető volt a bővülés.
Fellélegezhettek a forintért imádkozók
A háztartások teljes hitelállománya 8260,7 milliárd forint volt február végén, ez 37 milliárd forinttal volt alacsonyabb a januári szintnél. A csökkenés nagy része a törlesztéseknek volt köszönhető, az átértékelődés és egyéb hatások ezúttal nem okoztak fejtörést az eladósodott háztartásoknak.
A hitelállományon belül továbbra is jóval nagyobb szeletet tesznek ki a devizahitelek, melyek az összes kölcsön majdnem kétharmadát jelentik. Az 5428 milliárdos februári összeg több mint 40 milliárdos csökkenést jelentett az előző hónaphoz képest. Ennek nagy része, 38,4 milliárd forint a havi törlesztéseknek köszönhető, a forint minimális erősödése és egyéb átértékelődési hatások pedig további 3,8 milliárddal csökkentették a hitelállományt.
A forinthitelek esetében minimális emelkedés volt megfigyelhető az előző hónapban, ami nagyrészt annak volt köszönhető, hogy 8,6 milliárddal több hitelt vettek fel a háztartások, mint amennyit a havi törlesztőrészletek kitettek. Mindez azt jelenti, hogy záródik az olló a deviza- és a forinthitelek között, egyre nagyobb részt tesznek ki a hazai devizában folyósított kölcsönök. Ez nagyrészt annak köszönhető, hogy tavaly július óta nem lehet deviza alapú hitel esetében jelzálogot bejegyezni, amivel a kormány lényegében megszüntette a devizahitelezést Magyarországon.
A háztartásokhoz hasonló tendencia volt megfigyelhető februárban a nem pénzügyi vállalkozások esetében is: a 7455,9 milliárdos hitelállomány 59,6 milliárd forinttal maradt el a januáritól. Ezen belül a törlesztések 40,5 milliárddal, az átértékelődés pedig 19,1 milliárddal csökkentették az állományt.
Elkezdtünk megtakarítani?
Érdekesség a februári adatokban, hogy a háztartások betétállománya több mint 30 milliárd forinttal növekedett, dinamikus bővülés volt megfigyelhető a deviza- és a forintbetétek esetében is. Az MNB kimutatása alapján 36,1 milliárd forinttal több pénzt helyeztünk el a bankokban, mint amennyit kivettünk, miközben az átértékelődés 5,7 milliárddal csökkentette az állományt. Így február végén a magyar háztartások betétállománya 7376,4 milliárd forintot tett ki.
Ezen belül nagy többségben voltak a forintbetétek, a 6211,4 milliárdos összeg 18,6 milliárddal volt magasabb a januárinál. A devizabetétek esetében a tranzakciókból eredő 17,5 milliárdos nettó növekedést részben ellensúlyozta az átértékelődés miatti 5,7 milliárdos csökkenés, így a múlt hónap végén 1164,9 milliárd forintnyi devizánk volt félretéve.
A betétállomány növekedése arra utalhat, hogy a magyar háztartások lassan ugyan, de elkezdtek megtakarítani. Ez talán a januárban életbe lépett kedvező adóváltozásoknak köszönhető részben, másrészt pedig a szakemberek már korábban felhívták arra a figyelmet, hogy a gazdasági válság sokakat ráébresztett a megtakarítások fontosságára.
Beke Károly
mfor.hu