Az MTI előzetes felmérésébe bevont nagy citybeli házak szakértői közül a legderűlátóbbak is azzal számolnak, hogy a múlt hónapban a júliusi 5,8 százalékos szinten stagnálhatott a teljes kosárra számított éves drágulási ütem, de a konszenzusos londoni elemzői vélemény 6-6,2 százalék közötti tizenkét havi inflációt valószínűsít augusztusra.
A 4cast szerint 6,2 százalékra gyorsulhatott az éves infláció a múlt hónapban, három tényezővel indokolták előrejelzésüket.
Az általuk várt gyorsulás egyik fő tényezője az üzemanyagárak emelkedése. A ház saját becslése az, hogy az üzemanyagok kiskereskedelmi ára augusztusban 3,4 százalékkal emelkedett az előző hónaphoz képest. A 4cast szerint egyedül ez az összetevő 0,3 százalékpontot adhatott hozzá a teljes kosárra számolt éves inflációs ütemhez.
A második gyorsító tényező az élelmiszerek drágulása. A cég szerint az ilyenkor szokásos szezonális árcsökkenés hatását valószínűleg ellentételezte a kukorica és a búza meredek világpiaci áremelkedése.
A 4cast szerint ennek a hatásnak a zöme a későbbi hónapokban is tovább emelheti a magyarországi fogyasztói árakat, ahogy a nyersanyag-ármozgások hatásai lassan végigszivárognak az ellátási láncolaton.
A cég szerint a harmadik gyorsító tényezőt a "költségvetési sokkok" jelentik. A 4cast elemzői ezzel kapcsolatban azt jósolták, hogy a távközlési szolgáltatásokra júliustól érvényes adók, valamint a dohánytermékek jövedéki adójának emelése "teljes erővel" meg fog jelenni az augusztusi fogyasztói árakban.
A ház szakértői szerint a magyar inflációs pálya még egy ideig bizonyosan "meglehetősen barátságtalan" lesz, ám a 4cast elemzői - az augusztusi példa alapján - azt várják, hogy ez nem lesz akadálya a szeptemberi újabb MNB-kamatcsökkentésnek.
A JP Morgan szerint 6,1 százalékos tizenkét havi inflációt jósoltak augusztusra, szintén az üzemanyagok áremelkedését, valamint a távközlési és a jövedéki adók hatását említve a fő gyorsító tényezők között.
A ház saját számításai szerint az üzemanyagok áremelkedése havi összevetésben elérhette a 4 százalékot.
A JP Morgan elemzői szerint a globális mezőgazdasági terményár-emelkedésnek augusztusban még csak "mérsékelt" hatása lehetett a magyarországi fogyasztói árakra, és e tényező átszűrődése zömmel a szeptemberi-októberi inflációs adatokban jelenik majd meg.
A cég szerint a tizenkét havi magyarországi inflációs ütem szeptemberben tetőzik 6,5 százalék közelében, majd az idei év végére - elsősorban az éves bázishatások belépésével - 5,5 százalék környékére lassul.
A Goldman Sachs szerint 6 százalékos augusztusi magyarországi inflációt valószínűsítettek előrejelzésükben, szintén elsősorban az üzemanyagok drágulását, valamint a hatósági árak jelentős éves szintű emelkedését említve a fő tényezők között.
A cég szerint a maginflációs ütem is nagy valószínűséggel magas szinten, tizenkét hónapra számolva 5,4 százalék környékén maradt a múlt hónapban a korábbi áfa- és egyéb adóemelések miatt, annak ellenére is, hogy a magyar gazdaság az idei első félévet recesszióban töltötte.
A Bank of America-Merill Lynch 5,9 százalékos tizenkéthavi ütemet jósoltak a múlt hónapra, előrejelzésük szerint azonban a magyarországi infláció rövid távon "makacsul magas szinten" marad, elsősorban a nyersanyagárak emelkedése miatt.
A cég szerint ugyanakkor az MNB "figyelmen kívül hagyja" a magas inflációt mindaddig, amíg nincsenek jelei a másodlagos inflációs hatások kifejlődésének.
MTI