5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az árfolyam gyengülése miatt javulhat a magyar export versenyképessége, ez pedig részben ellensúlyozhatja a külső tényezők romlását - vélik a nemzeti bank szakemberei. A friss előrejelzés szerint akár már az év elején javulhat hazánk kockázati megítélése, de ehhez az kell, hogy az eurózóna problémái megoldódjanak és a magyar gazdaság kilátásai is javuljanak. Mfor.hu-tudósítás.

Javulhat a megítélésünk, de stagnál a gazdaság

"Minden tényező a növekedési kilátások romlását mutatta az utóbbi hónapokban, a kockázati megítélésünket tekintve a nemzetközi tényezőket belső események is erősítették" - hangzott el a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtöki sajtótájékoztatóján, melyen a friss inflációs jelentést mutatták be.

A kockázati megítélést tekintve a jegybank szakemberei arra számítanak, hogy 2012-ben megfordulhat a romló tendencia, akár már az év elején javulhat a megítélésünk, ha az eurózónában sikerül tartós megoldást találni és a magyar gazdaság kilátásai is javulnak - mondta Virág Barnabás, a jelentést készítő stáb vezetője.

A jegybank szakértői szerint az idei növekedés döntő részben átmeneti tényezőknek köszönhető, ha a mezőgazdaság termelése kifut, akkor gyengülhet a növekedési ütem. Emellett rontják a kilátásokat az eurózóna problémái, az inflációs jelentés megállapítása szerint a jövő év első felében technikailag recesszióba süllyedhet az európai gazdaság, éves szinten pedig visszafogott, 0,3-0,4 százalékos növekedéssel számolhatunk.

"Alapvetően romló gazdasági környezettel lehet számolni, de a forint gyengülése javíthatja a magyar export versenyképességét, ami részben ellensúlyozhatja ezeket a hatásokat" - emelte ki Virág Barnabás.

A beruházások elmaradása is rontja a gazdaság kilátásait, ebben szerepe van a bankok szigorú hitelezési feltételeinek, a jegybank számításai szerint 2013-ig a vállalatok és a háztartások negyedévről negyedévre rendre több hitelt fizetnek majd vissza, mint amennyit felvesznek. Ugyanakkor a sajtótájékoztatón elhangzott, hogy ezen a képen jelentősen módosíthatnak a kormány és a bankok tárgyalásai a következő hónapokban.

A romló kilátások miatt a 2012-es növekedési előrejelzést a szeptemberi 1,5 százalékról 0,1 százalékra mérsékelte a jegybank, míg 2013-ban 1,6 százalékos bővülést vár a stáb. A sajtótájékoztatón Virág Barnabás kiemelte, hogy a növekedést várakozásaik szerint továbbra is elsősorban az export húzza majd.

A kockázatokkal kapcsolatban elhangzott, hogy a Monetáris Tanács szerint az eurózóna válsága jelenti a legnagyobb kockázatot, ha erre nem sikerül jövőre megoldást találni, akkor újabb komoly recesszió elé nézhet a magyar gazdaság, a visszaesés egyes negyedévekben a 4 százalékot is elérheti év/év alapon.

Kevesebbet ér majd a fizetésünk

"A jövedelemskála alsó harmadában a minimálbér jelentős emelése miatt a bruttó bérek 15-20 százalékkal is nőhetnek 2012-ben, a skálán felfelé haladva egyre visszafogottabb lehet a növekedés. A reáljövedelmek összességében csökkenhetnek, ami hatással lehet a belső keresletre is" - vázolta fel a jegybank szakértője. Kérdésre válaszolva hozzátette: a nettó bérek a bérskála alján az inflációnak megfelelő mértékben, 5 százalék körül csökkenhetnek, míg a felsőbb kategóriákban egy százalékos lehet a mérséklés. Ezek átlagaként jövőre 3 százalék körüli mértékben csökkenhetnek a nettó bérek.

A munkaerőpiacon a kormányzati intézkedések (rokkantnyugdíjak felülvizsgálata, korkedvezményes nyugdíjak szigorítása) miatt a jegybank az aktivitás növekedésére számít, ez azonban nem párosul érdemi kereslettel, így a foglalkoztatás csak alig emelkedhet. Éppen ezért az inflációs jelentést készítő csapat szerint az sem zárható ki, hogy a munkanélküliségi ráta még tovább emelkedik majd.

"Számításaink szerint a minimálbér emelése jelentős többletterhet ró a vállalkozókra, ez 2012-ben 328 milliárd forint, 2013-ban pedig 185 milliárd lehet. A többletteher 56 százalékát kompenzálja az állam, a többit a munkaadók a magasabb keresetűek visszafogott bérnövelésével és a részmunkaidős foglalkoztatás arányának emelésével ellensúlyozhatják" - vázolta fel Virág Barnabás.

Az inflációval kapcsolatban a szakember kiemelte: jövőre tartósan 5 százalék felett lehet a pénzromlás üteme, ebből 1,5 százalékot adnak a kormány indirekt adóemelései, az adószűrt maginfláció a 3-3,5 százalékos sávban mozoghat. A forint utóbbi hónapokban tapasztalt gyengülése azonban az adószűrt maginflációban is megjelenhet.

Tartható a hiánycél, de nem marad tartalék

A költségvetés hiányával kapcsolatban a jegybank szakemberei úgy vélik, hogy az alapesetben 3,7 százalék lehetne, azonban a múlt héten bejelentett újabb 320 milliárdos kormányzati csomaggal 2,6 százalékra csökkenthető. "Ha a jelentős tartalékok nem kerülnek felhasználásra év közben, akkor teljesíthető a 3 százalék alatti hiánycél, de ennek vannak kockázatai is, hiszen akkor nagyon alacsony marad a tartalék és egy esetleges recessziós környezetben további kiigazítási igény jelentkezhet" - emelte ki Virág Barnabás.

A friss inflációs jelentésben a végtörlesztés hatásait illetően is jelentősen változtatott álláspontján a jegybank: továbbra is 20 százalékos részvétellel számolnak, azonban szerintük a forint gyengülése miatt ez a korábban várt 200 helyett 280 milliárdos veszteséget okozhat a bankoknak. A múlt héten aláírt megállapodás értelmében ennek 30 százalékát a bankadóból leírhatják a pénzintézetek, azonban marad egy további 200 milliárdos tétel, ami kedvezőtlen bírósági ítéltek esetén a büdzsét terhelheti.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!