5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma dönt a Parlament a gyedet és a családi pótlékot érintő törvények módosításáról. Gyedre a jövőben az lesz jogosult, aki a szülést megelőző két éven belül legalább egy éven át biztosított volt. A módosítás szerint a gyedet legfeljebb olyan időtartamra lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosítási jogviszonyban töltött, de legfeljebb a gyermek második életévének betöltéséig. A kormány ezzel munkára kívánja ösztönözni a kisgyermekes szülőket. Kérdés ugyanakkor, lesz-e egyáltalán lehetőségük a visszatérésre, amikor a válság miatt előreláthatólag további munkahelyek megszűnésével kell számolni.

Rosszabbul járhatnak a kismamák

Ma dönt az Országgyűlés egyes szociális tárgyú törvények módosításáról. A törvényjavaslat szerint a jövőben a szülési szabadság 24 hetére folyósított terhességi-gyermekágyi segélyre és gyedre az lesz jogosult, aki a szülést megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt. Jelenleg 180 nap is elég a juttatások igényléséhez.

A módosítás szerint a gyedet legfeljebb olyan időtartamra lehet igénybe venni, mint amennyit a szülő biztosítási jogviszonyban töltött, de legfeljebb a gyermek második életévének betöltéséig. A gyes időtartama is változik, háromról két évre csökken. Az új szabályok a 2010. április 30-a után világra jött gyerekekre lesznek érvényesek.

A családi pótlék felső korhatára is módosul: 23-ról 20 évre szállítják le. Egyes esetekben az önkormányzatokat határozhatnak úgy, hogy a családi pótlék gyermek után járó összegének legfeljebb 50 százalékát természetbeni formában nyújtják.

Nem rövid távú előnyökben gondolkoznak

Oszkó Péter pénzügyminiszter korábban egy konferencián azt mondta: a költségvetésnek a családtámogatási rendszer átalakításából 2009-ben és 2010-ben még semmi előnye sem származik, ami mutatja, hogy a kormány hosszú távú reformokban gondolkodik. Oszkó szerint egy kétgyerekes anya átlagosan hat évig él állami támogatásból, emiatt egyrészt kiesik a munkaerőpiacról, másrészt alkalmatlanná válik a munkára. Ma az egyik legnagyobb gond, hogy miként reaktiválják ezeket az embereket a munkaerőpiacon, figyelmeztetett.

A kormány azt ígérte, kríziskezelő válságalapot hoz létre azoknak a szegényeknek, akiket hátrányosan érint a gyes rendszerének megváltoztatása. Azonban ennek részleteiről egyelőre semmit nem tudni. Arról is szó volt, hogy Magyarországon több bölcsődei, óvodai férőhelyet kívánnak létrehozni, hogy a kisgyermekes anyukák visszatérhessenek a munkaerő piacra, de erről a programról sem közöltek még részleteket.

Nem lesz adómentes a családi pótlék

Előzőleg azt is tervezték, hogy az eddig adómentes családi pótlék (és oktatási támogatás) 2009. szeptember 1-jétől adóterhet nem viselő járandósággá alakul. Ez azt jelenti, hogy a járandóság után adót nem kell fizetni ugyan, ám az így kapott összegek beleszámítanak az szja alapjába. A törvényjavaslat szerint egyéb jövedelem - és egyben adóterhet nem viselő járandóság - lesz a családi pótlék 50-50 százaléka minden arra jogosult magánszemély, illetve a vele közös háztartásban élő élettárs esetében.

A családi pótlék végül nem szeptembertől, hanem csak januártól alakul át adóterhet nem viselő járandósággá. A késleltetésre valószínűleg azért került sor, mert alkotmányossági okok merültek fel a tervezett lépés kapcsán. Az őszi bevezetés ugyanis valójában visszamenőleges adókötelezettséget jelentett volna.

Tiltakoznak a nagycsaládosok

Szabó Endre, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének (NOE) elnöke teljességgel elfogadhatatlanoknak tartja a családok és elsősorban a nagycsaládosok számára a bejelentett megszorító intézkedéseket. Mint korábban egy sajtótájékoztatón elmondta: a gyermekeket nevelő családok százezrei kerülhetnek a nyomorszintre vagy az alá. A megszorító intézkedések közül a NOE szerint a legjelentősebb az áfa emelése, a családi pótlék megadóztatása és a gyermekgondozási ellátás megváltoztatása.

Már a Gyurcsány-kormány tervezte

A kisgyerekes szülők támogatását illetően tulajdonképpen a Bajnai-kormány azt folytatja, amit az előző kabinet elkezdett. Utóbbi szintén a gyed szigorodását tervezte: fél év helyett szintén egyéves munkaviszonyt jelöltek ki a jogosultsághoz. Az ő ötletük volt az is, hogy maximum két évig járjon a gyed, azzal a megkötéssel, hogy aki ennél kevesebb időt tölt munkaviszonyban, annak csak annyi ideig jár ez a juttatás, amennyi időt előtte munkában töltött.

Korábban ötletként merült fel a szocialista kormány részéről az is, hogy készüljön javaslat a gyes kifizetésének módosítására. A tervük az volt, hogy a gyermeknevelési támogatást az eddigi három év helyett két év alatt fizessék ki, így a keretösszeg nem változott volna. A javaslatot később elvetették.

A kabinet szakértői szerint ma a gyermekes anyák sokáig maradnak otthon és ebben szerepe van a "nem éppen munkára ösztönző" gyermeknevelési támogatások rendszerének. A szociális rendszerhez tehát a munkára ösztönzés jelszavával szeretett volna hozzányúlni az előző kormány, és a mostani kabinet is ezen indokból dolgozta ki a törvényjavaslatot, amelyet - az MSZP-s és az SZDSZ-es honatyák szavazataival - valószínűleg el is fogad majd az Országgyűlés.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!