5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Holnap megismerhetjük a magyar gazdaság második negyedévi teljesítményét. Így hát összegeztük, mi történt a főbb területeken április és június között.

Szerdán teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal a 2013-as év második negyedévére vonatkozó előzetes GDP-adatait, mely az első negyedév meglepetése után feltehetően már éves bázison sem okoz csalódást. Mint az ismert, az első három hónapban előző negyedévhez képest 0,7 százalékkal bővült a gazdaságunk teljesítménye, és technikai értelemben kikerültünk a recesszióból, miközben 2012 első negyedévéhez mérten 0,7 százalékos volt a visszaesés mértéke.

Azt, hogy a második negyedév már éves bázison is növekedést mutasson ki, nemcsak az április-június hónapokban bekövetkezett változások segítik, de az a tény is, hogy 2012 második negyedévében fokozódott a lejtmenet. Magyarán az alacsony bázis is a pozitívabb adat "megszületését" támogatja.

Mindezek tükrében megpróbáltuk összegezni, vagy inkább áttekinteni a GDP összetevői közül a termelői és felhasználói oldalról a jelentősebb, havi KSH-statisztikákkal rendelkezők esetében milyen folyamatok zajlottak le 2013 áprilisa és júniusa között. Összességében elmondható, hogy a második negyedévben kedvező irányú elmozdulások történtek, így, ha enyhén is, de ismét növekedhettünk előző évhez képest, amire 2011 negyedik negyedéve óta nem volt példa.

Újra elkezdtünk vásárolni....?!

A GDP felhasználói oldalán szereplő fogyasztás alakulására leginkább a kiskereskedelmi adatsorokból tudunk következtetni. A második negyedév ebből a szempontból márpedig igen jól indult, hiszen havi és éves bázison is egyaránt olyan mértékű bővülés történt, amire például sem idén korábban, sem pedig tavaly egész évben nem volt példa. Szintén nincs ok panaszra a május havi adatot illetően sem, ám a június némi visszaesést mutatott havi és éves bázison is egyaránt. Bár ez utóbbi egyelőre csak előzetes adat, ráadásul a májushoz képest bekövetkezett változásról egyelőre csak az Eurostat statisztikája nyomán van tudomásunk. Tehát az sem lenne egyébként meglepetés, ha most augusztus végén a végleges adatok közlésekor havi és éves növekedést is mutatnának a számok, hiszen a KSH rendszeresen, akár több hónapra visszamenőleg is korrigálja a számokat. Legutóbb egyébként pont az áprilisi növekedést vágták vissza jelentősebb mértékben.

Mindesetre a fogyasztás beindulása lényegében törvényszerű, hiszen a tavalyi igen alacsony bázis, a mostani alacsony infláció, az ennek köszönhető reálbér-növekedés, illetve a rezsicsökkentések nyomán realizált megtakarítások előbb-utóbb megnyíló pénztárcákhoz kell vezessenek.

Csak pöfög a korábbi motor...

Azt, hogy a magyar gazdasági növekedés motorja kifulladt, a júniusi előzetes külkereskedelmi adatok prezentálják a legjobban, hiszen rendkívül gyenge hónapot zárt a külkereskedelmünk. Ennek ellenére a nettó export ha kismértékben is, de pozitívan járulhatott hozzá a második negyedéves GDP-hez. A vizsgált három hónapban egyébként fokozatosan csökkent a külkereskedelmünk többlete, és nem azért, mert az importunk nőne: egyszerűen csak fogy a szufla. Áprilisra még jelentős pluszt mutatott a statisztika tavalyhoz képest, majd a május enyhe, a június pedig ennél kicsit nagyobb mínuszt hozott.

Az viszont kicsit nyugtathatja a kedélyeket a jövőre nézve, hogy az Audi új beruházása június közepétől termel, ami segítheti az exportunkat a többi autóipari beruházás mellett. Ha pedig még a külkereskedelmi partnereinknél is javul a helyzet, az a magyar kivitelre is nagyon jó hatással lesz.

Beindulóban az ipar is...

Az első negyedév után összességében jobb teljesítmény nyújtott az ipar a volumenindexek alapján április-júniusban, így ha nem is kiugró mértékben, de segíthette a "Magyarország jobban teljesít" szlogen helytállóvá válását a GDP tekintetében is. Márcsak azért is, mert áprilisban olyan történt, amire legutóbb tavaly szeptemberben volt példa: éves szinten is növekedett a teljesítmény. Persze, az iparon belül változatlanul a járműipar az, ami kiemelkedően teljesít, a többi ágazat meglehetősen gyenge számokat produkált. Ráadásul, mint kiderült az adatsorokból, hiába lehetett azt hinni, hogy a Nokia-gyár tavalyi leépítésének elmúlt már a negatív hatása, májusban meglepetésre a számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 13,3 százalékkal, Komárom megye ipara pedig 20 százalékkal esett vissza.

A jövő miatt azonban nem kell nagyon aggódni, hiszen az újabb beruházások segítik az ipari teljesítmény fokozódását, másfelől a második félévben a tavalyi alacsony bázis is támogatni fogja a pluszos adatokat. 

A GDP termelői oldaláról érdemes pár szót még ejteni a mezőgazdaságról, mely szerencsés második negyedévet zárt, hiszen akkor még nyoma sem volt a szárazságnak, így felhúzó hatással lehetett a GDP-adatra. Az már más kérdés, hogy az elmúlt hetek aszályos napjai mekkora károkat okozta, az pedig mennyiben hat majd a harmadik negyedéves gazdasági teljesítményre. Másfelől az építőipar is masszívan emelkedni kezdett, bár ez a választásokat megelőző időszakban rendre élénkülő állami út- és vasútépítéseknek köszönhető elsősorban. 

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!