4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az államháztartás hiánya - a helyi önkormányzatok nélkül - februárban 436,9 milliárd forint volt, az első két hónap deficitje 559,7 milliárd forint, amely az éves előirányzat 81,4 százaléka - közölte hétfőn a Nemzetgazdasági Minisztérium.

Ezen belül februárban a központi költségvetés 419,5 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 37,4 milliárd forintos deficittel, az elkülönített állami pénzalapok pedig 20 milliárd forintos többlettel zártak. Az államháztartás januári pénzforgalmi hiánya 122,8 milliárd forintot tett ki.

Egy évvel ezelőtt 2010. februárban az államháztartás központi alrendszerében 381,9 milliárd forintos hiány keletkezett. A múlt év első két hónapja után az államháztartás  egyenlege 350,6 milliárd forintos deficitet mutatott, amely akkor  az egész éves várható hiány 40,3 százalékának felelt meg.

Az NGM közleménye szerint a magas februári hiánynak nem fundamentális, hanem a kiadások és bevételek eltérő ütemezéséből fakadó okai vannak.

A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó központi költségvetési bevételek, amelynek tervezett összege 528,8 milliárd forint, csak a második félévben teljesülnek.

A pénzügyi szervezetek különadójából  (187,0 milliárd forint) és az egyes ágazatokat terhelő különadóból (161,0 milliárd forint) a jogszabályoknak megfelelő ütemezés következtében az év elején  nem folynak be bevételek a költségvetésbe.

A létrehozott Stabilitási Alap, vagyis az államháztartási egyensúly megőrzéséhez szükséges intézkedésekről szóló kormányhatározat és a folyamatban lévő költségvetési megtakarítási intézkedések (összesen 250,3 milliárd forint) is csak az év hátralévő részében eredményeznek kiadáscsökkenést.

Az NGM véleménye szerint ezek a tényezők együttesen biztonságosan tarthatóvá teszik a 2011. évi, GDP arányos államháztartás 2,94 százalékos hiányát.

A közlemény megjegyzi: ha a februári egyenleget, a 559,7 milliárd forintos deficitet az említett tételek időarányos teljesítésével a szaktárca korrigálja, akkor a hiány 371,8  milliárd forintra csökken. Ez az éves tervezett hiány 54  százalékának felel meg.

A központi költségvetés idei 144 milliárd forintos kiadásnövekedéséhez hozzájárult egyrészt magas a februári kamatkiadások, másrészt a főbb adóbevételek csökkenése - jegyzi meg az NGM. A kamatkiadások idén  februárban 304,8 milliárd forintot tettek ki, 51,9 milliárd forinttal haladták meg az előző év megfelelő időszakának értéket, a kamatbevételek pedig 8,1 milliárd forintos szintet érték el, 4,4 milliárd forinttal maradva el az előző évitől. Így a nettó kamatkiadások (296,7 milliárd forint) összességében 56,2 milliárd forinttal haladták meg az előző évi szintet.

A központi költségvetés  februári bevétel az előző év azonos hónapjánál mintegy 27 milliárd forinttal nagyobb. A bevételeken belül a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok februári bevétele 137,3 milliárd forint volt, amely az előző évi februári bevételeknek csaknem duplája. A magasabb bevétel elsősorban a 86,6 milliárd forintot kitevő maradvány-átcsoportosításokból fakad, amely azonos összegben a kiadásoknál is megjelenik.

A központi költségvetés február havi kiadásai közel 72 milliárd forinttal haladták meg az elmúlt év azonos hónapjának összegét. A kiadásokon belül a szakmai fejezeti kezelésű előirányzatok februári teljesítése 253,2 milliárd forint volt, amely az előző évi februári kiadásnak mintegy másfélszerese.

A társadalombiztosítási alapok 37,4 milliárd forintos hiányánál figyelembe kell venni egyrészt, hogy a nyugdíjbiztosítási járulékbevételek idén februárban már tartalmazzák a magánnyugdíj-pénztári tagdíj helyett az állami nyugdíjkasszába történt  járulékfizetést, másrészt, míg 2010-ben a Nyugdíjbiztosítási Alap többféle jogcímen részesült támogatásban a központi költségvetésből, addig 2011 februárjában e támogatások már teljesen megszüntek - magyarázza az NGM. A szaktárca azt is rögzíti, hogy a kieső támogatást elsősorban a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alapból származó bevétel fogja a második félévben pótolni.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!