3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2011. szeptemberben a fogyasztói árak az előző havival megegyező mértékben, 3,6 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban. A tartós fogyasztási cikkekért továbbra is kevesebbet kellett fizetni. Legnagyobb mértékben változatlanul az élelmiszerek drágultak, az idényáras élelmiszereknél mutatkozó árcsökkenés ellenére.

2011. augusztushoz viszonyítva a fogyasztói árak 0,1 százalékkal csökkentek. Ezen belül az élelmiszerek árai 0,5 százalékkal mérséklődtek, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 7,9 százalékos árcsökkenése és a többi élelmiszer 0,3 százalékos átlagos árnövekedése következtében - közölte kedd reggel a KSH.

Egy hónap alatt árcsökkenés volt megfigyelhető a liszt (2,1 százalék) és az étolaj (1,4 százalék) esetében. Növekedett a sertészsiradék (4 százalék), az iskolai étkezés (2,2 százalék), a szalámi, szárazkolbász, sonka (1,7 százalék), a tojás (1,2 százalék) és a sertéshús (1,1 százalék) ára. A főcsoportok közül a ruházkodási cikkek árai emelkedtek a legnagyobb mértékben, 2,3 százalékkal, a szezonváltás következtében. Átlag felett drágultak az egyéb cikkek is (0,5 százalék), ezen belül a
járműüzemanyagok ára 0,9 százalékkal nőtt.

A szeszes italok, dohányáruk, a tartós fogyasztási cikkek és a háztartási energia ára nem változott az előző hónaphoz képest. A szolgáltatások esetében 0,5 százalékos  árcsökkenés volt megfigyelhető, ezen belül az üdülési szolgáltatásokért 9,3 százalékkal kellett kevesebbet fizetni.

Tavaly szeptemberhez viszonyítva az élelmiszerek árai az átlagosnál nagyobb mértékben, 6,2 százalékkal emelkedtek. Ezen belül jelentősen nőtt a cukor (44,5 százalék), a liszt (33,3 százalék), az étolaj (20,6 százalék), a kávé (16,1 százalék), a péksütemények (15,1 százalék), a kenyér (12 százalék) és a tej (11,1 százalék) ára. Árcsökkenés következett be az idényáras élelmiszerek (12,4 százalék) esetében. Az átlagosnál nagyobb mértékben, 5,7 százalékkal emelkedett az egyéb cikkek ára, ezen belül a járműüzemanyagok 13,8 százalékkal drágultak. Szintén átlag felett, 4,6 százalékkal nőtt a háztartási energia ára, ezen belül a palackos gáz 18,8 százalékkal, a távfűtés 4,3 százalékkal, a vezetékes gáz 2,5 százalékkal drágult.

A ruházkodási cikkekért átlagosan 2,5 százalékkal kellett többet fizetni, mint egy évvel ezelőtt. A szolgáltatások áremelkedése szintén átlag alatti volt (2,3 százalék), ezen belül a csatornadíj 10,2, a szemétszállítás 6,3, a vízdíj 4,3 százalékkal drágult. A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,3 százalékkal, a szeszes italokért, dohányárukért 0,4 százalékkal kellett kevesebbet fizetni, mint egy évvel ezelőtt. Az első kilenc hónapban átlagosan 3,9 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.

Az idei év hátralevő hónapjaiban még számíthatunk az infláció megugrására, hiszen novembertől emelkedik a jövedéki adó a gázolaj, a dohánytermékek és a szeszes italok esetében. Ez pedig szinte azonnal begyűrűzhet az árakba, vagyis legkorábban a novemberi számokban láthatjuk a hatását.

A maginfláció egy hónap alatt 0,1 százalékos emelkedést mutatott, míg a KSH által számított nyugdíjas infláció 0,1 százalékkal mérséklődött. Éves szinten a maginfláció 3 százalékon, a nyugdíjas kosár inflációja pedig 3,9 százalékon állt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!