A nemzetgazdasági miniszter szerint a magyar állam 2010-ig rosszul működött. Ő úgy látja, hogy „a jogállamot a kormány működése sodorta veszélybe”, de a „devizahitel-csapda miatt" százezrek tulajdonjoga is megingott, ugyanakkor „az egyenlő versenyfeltételek is torzultak”. Szerinte „a nagy, zömében monopolhelyzetű, döntően külföldi tulajdonú cégek tőkéhez, hitelhez és piachoz jutása nagyságrendileg jobb [volt], mint a kisebb, zömében magyar gazdasági szereplőké”.
"2002 után az igazi romlás az állam szétesésében érhető tetten. Nem egyszerűen az állam újabb eladósodása, a költségvetési deficit elfutása, a foglalkoztatás zuhanása, a gazdasági stagnálás, a beruházások és a fogyasztás csökkenése, az IMF/EU-hitel, a brüsszeli deficiteljárás, a csökkenő születésszám és a növekvő bűnözés jelzi a romlást: valójában szétesett a magyar állam."
Matolcsy szerint 2010-ben az állam újjáépítésének kezdett neki a kormány, de arra jut, hogy két kormányzati ciklus hibáit nem lehet egy ciklus alatt kijavítani, ehhez szüksége lenne egy újabb kormányzati ciklusra. A miniszter úgy látja, hogy a jogállam helyreállítására végülis "elég lehet egy ciklus", és az állam gazdasági tevékenységét segítő működésének helyreállítása is megkezdődött. Ennek előfeltételeit már megteremtették azzal, hogy tartósan 3 százalék alatti deficitre állították a költségvetést, csökkentik az államadósságot, bővül a foglalkoztatás és biztonságosan finanszírozzák a lejáró adósságot is.
Megjegyzi ugyanakkor, hogy ez nem elég, hiszen az idei évre várt növekedési fordulat csak akkor lehet tartós gazdasági-társadalmi fejlődés, ha megszünnek a különbségek "nagy és kicsi, a külföldi és belföldi szereplő között az erőforrásokhoz, kiemelten a tőkéhez és hitelhet jutás terén".
mfor.hu