3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az értékbecslésben meghatározottnál alacsonyabb áron vette meg a jegybank az Eiffel Palace irodaházat - derül ki a jövőbeli célok mellett a jegybankelnök parlamenti írásbeli válaszából.

Kunhalmi Ágnes országgyűlési képviselő írásbeli kérdésben szeretett volna bővebb információkat megtudni a jegybank irodaház-vásárlásáról, így a pontos vételár mellett az eladókról, a vételi konstrukcióról és a célokról kérdezte Matolcsy György jegybankelnököt.

Mint ahogy arról a jegybank szerkesztőségünket tájékoztatta, értékbecslés és átvilágítás után 45,3 millió euróért vásárolta meg az Eiffel Palace irodaházat üzleti befektetési céllal. Matolcsy György az írásbeli válaszában is megerősítette ezeket az információkat. Kiderült azonban - egy teljesen új adatként a történetben -, hogy a KPMG az ingatlan befektetési értékét 46,2 millió euró értékben határozta meg, vagyis "az értékbecslésben meghatározott érték alatt vásárolta meg az irodaházat" a jegybank.

Emellett kifejtette: az ingatlanbefektetésekből származó előnyök kiaknázásával vásárolta meg az MNB az Eiffel Palace irodaházat. A motiváció egyrészt a jegybank pozitív mérlegének biztosítása és fenntartása volt. Másrészt pedig "a meglévő bérleti szerződések hatályának fenntartásával, a bérelti szerződéssel nem hasznosított területeken az MNB és az általa alapított szervezetek hosszú távú, minőségi, korszerű, környezetbarát, irodai elhelyezése, az MNB által bérelt irodaterületek saját tulajdonú irodai ingatlannal történő kiváltása" is megerősítette a vételi szándékot.

A válasz alapján üzleti szempontból mérvadó lehetett, hogy az ingatlan felújítása után a korábbi tulajdonosoknak (Eiffel Palace Kft.) az irodák kétharmadát sikerült már jelentős gazdasági társaságoknak, közszolgálati szerveknek bérbe adniuk. "Mindez biztosítja, hogy az MNB az irodaházat - annak későbbi potenciális saját célú felhasználásig is - gazdaságosan üzemeltesse" - írta Matolcsy. A jelenlegi alacsony hozamkörnyezetben az ingatlanbefektetés által kínált hozam (becslések szerint 6,5-7 százalék körül) kimagaslónak tekinthető, emellett a gazdasági fellendüléssel párhuzamosan ingatlanok, és különösen az irodaházat értékének növekedése várható a jegybankelnök magyarázata szerint. Ezért érdemi nyereségre tehet szert a jegybank, ami hozzájárulhat ahhoz, hogy ne terhelje a költségvetést veszteséges gazdálkodással.

Mindezeken túlmenően Matolcsy szerint fontos szempont volt még az is, hogy egy "magas presztízsű, kiemelkedően magas műszaki színvonalú, a legmagasabb környezettudatos épületminősítésú, az építészszakmában jelentős elismerést is kivívó irodaház" külföldi befektetők érdeklődése ellenére is magyar tulajdonban maradhat.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!