4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Júniusban a mezőgazdasági termelői árak 6,5 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. A legnagyobb mértékű emelkedést továbbra is a burgonya ára mutatja, viszont fogyasztói szinten ez a júliusi adatokban nem mutatkozott meg.

A burgonya kétszer annyiba kerül

A KSH csütörtöki tájékoztatója szerint júniusban a gabonafélék ára 9,2 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban. Az idei termésű gabonák értékesítése még nem kezdődött meg, az árak ennek ellenére az előző hóhoz képest csökkentek több mint 5 százalékkal.

Az ipari növények ára 6,3 százalékkal nőtt az előző év júniusához mérten, ezen belül az olajos növények ára 4,1 százalékkal lett magasabb. A burgonya árindexe idén júniusban 121,3 százalékkal növekedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A zöldségfélék ára lényegében nem változott (0,3 százalékkal emelkedett) júniusban. A legszámottevőbb termék ebben az időszakban a zöldborsó, aminek az ára 0,6 százalékkal nőtt, nagy súllyal szerepel még a zöldpaprika és a paradicsom, az előbbi termék ára 8, az utóbbié 19 százalékkal csökkent.

A meggy árának csökkenése határozta meg a júniusi gyümölcsárindexet, ami így 8,1 százalékkal
mérséklődött az előző év azonos hónapjához viszonyítva. Ezen termék volumenindexe 24 százalékkal nőtt ebben a viszonyításban.

Esett a marha ára

A vágóállatok termelői árszintje júniusban 3,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A vágómarha felvásárlási ára 19,6 százalékkal csökkent. A baromfi árnövekedése továbbra is kiemelkedő, 9,5 százalék. A vágósertés termelői árának növekedése tavaly júniusban 20,7, idén már csak 1,6 százalék volt. Idén a vágósertés havi felvásárlási ára átlagosan 390 és 395 Ft/kg között volt, kivéve májusban, amikor 382 Ft/kg, de júniusra 391 Ft/kg-ra emelkedett.

2013 júniusában az állati termékek ára 12,8 százalékkal volt magasabb az előző év azonos időszakához mérten. A tej termelői árindexe 15,9 százalékkal nőtt. A tojás árindexe 4,7 százalékos emelkedett az előző hónapok csökkenése után, ami a bázis és a tárgyév ellentétes ármozgásából adódik. 2013. január–júniusban a mezőgazdasági termelői árak 12,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához mérten.

Az állat és állati termékeknél 4,2 százalék volt a növekedés az év első félévében, az előző év azonos
időszakához viszonyítva. Legnagyobb mértékben a vágóbaromfi ára növekedett (10,8 százalékkal), miközben a vágómarha ára 15,4 százalékkal csökkent.

2013. január–júniusban a mezőgazdasági termelés ráfordítási árai az előző év azonos időszakához
viszonyítva 6,4 százalékkal nőttek, ami a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 7,1, és a mezőgazdasági beruházások árszínvonalának 1,8 százalékos növekedéséből tevődött össze.

Drágább a takarmány

A folyó termelőfelhasználáson belül a takarmányárak nőttek a legnagyobb mértékben 2013 első
félévében (22,5 százalékkal), ezen belül az egyszerű takarmányok ára 26,8, a keveréktakarmányok ára pedig 19,5 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel ezelőtt.

A műtrágyák ára 2013. január-júniusban 2,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A csökkenés jelentősebb volt az összetett műtrágyáknál (4,6 százalék), az egyszerű műtrágyák ára 1,7 százalékkal volt alacsonyabb.

A mezőgazdasági felhasználású energia ára átlagosan 2,4 százalékkal csökkent az előző év azonos
időszakához képest, ezen belül az üzemanyagok ára 2,2 százalékkal esett vissza, míg a kenőanyagok ára 4,6 százalékkal emelkedett.

A növényvédő szerek és az állatgyógyászati készítmények árai is nőttek: az előbbinél 3,8, az utóbbinál 5,2 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában.
A mezőgazdasági beruházásokon belül a mezőgazdaságigép-beruházások árának 2,2, illetve az
épületberuházások árának 1,4 százalékos emelkedése figyelhető meg.

A mezőgazdasági termelőiár-index és ráfordításiár-index hányadosa az agrárolló. E mutató értéke
2013 első félévében 106 százalék volt, azaz 2012 azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak nagyobb mértékben emelkedtek, mint a ráfordítási árak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!