3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nincs igazán érdemi verseny a bankok között, legalábbis a kamatfelárak szeptemberben sem tudtak 4 százalék alá süllyedni.

Ugyan az MNB statisztikája szerint idén szeptemberben az új lakáscélú hitelek átlagos hitelköltség mutatója (THM) 5,64 százalék volt, ami 1,08 százalékponttal alacsonyabb a tavaly ilyenkor kimutatottnál, a környező országok adataihoz képest még mindig magasak a hitelkamatok.

A 108 bázispontos csökkenés szignifikáns része ugyanis a jegybanki, összesen 80 bázispontot kitevő  alapkamat-csökkentésnek köszönhető, így a maradék, mindössze 28 bázispontos erodációt lehet a bankok közötti verseny éves hozadékénak tekinteni. Ez pedig, különösen akkor, amikor a jegybanki vezetők a devizahitelek forintosítása kapcsán erős verseny kialakulását vizionálták, nem nevezhető igazán soknak.

Az egy évvel ezelőtti 6,72 százalékos THM mellett ugyanis a bankok forrásköltségét lényegében meghatározó BUBOR (bankközi piac kamatai) 3 havi értéke 2014 szeptember végén 2,09, a 6 hónaposé 2,15, míg a 12 hónapos 2,2 százalékon állt. Vagyis attól függően, hogy a bankok mit választottak referenciakamatnak, a felárak 4,52 és 4,57 százalékpont között szóródtak. Ez az a kamatrész, ami tulajdonképpen a bankok kamateredményét (profitját) alapvetően meghatározza.

Az idei szeptemberi értékeket figyelembe véve a bankok felára az 5,64 százalék THM-es lakáscélú hiteleknél 4,26 és 4,29 között mozog. Így a kamatfelárak esetében nincs érdemi elmozdulás a korábbi időszakra jellemző sávból.

Azt, hogy a magyar lakáscélú hitelek kamata, illetve kamatfelára még mindig magas nemzetközi összehasonlításban, a jegybanki augusztusban megjelent Hitelezési folyamatok kiadványának lenti ábrája is jól mutatja.

Ugyan azóta a magyar kamatok is 6 százalék alá süllyedtek, még az 5,64 százalék is magas érték. Annak ellenére, hogy az eurózónás országok, vagy a cseh bankok referenciakamata lényegesen alacsonyabb a magyar 1,35 százalék körüli értéknél.


Mind a betét, mind a hitelállomány összement

A friss jegybanki statisztika szerint egyébként szeptemberben a szezonálisan kiigazított adatok szerint a magyar háztartások 39,1 milliárdnyi új lakáscélú hitelt vettek fel. Ebből azonban 10,3 milliárd jutott a forintosítással kapcsolatos hitelkiváltásra. Így márciustól szeptember végéig összesen 30,9 milliárdnyi hitelkiváltás történt, amiből 5,5 milliárdos a bankok saját, meglévő ügyfeleiknek nyújtottak. A bankok közötti átrendeződés ez alapján 25,4 milliárd forint volt.

Ezzel párhuzamosan a háztartások 496,1 milliárdnyi összeget kötöttek le 0,91 százalékos éves kamaton. Összességében a háztartások hitelállománya 31 milliárd, míg a betétállomány 35 milliárddal csökkent.

De nem csak a háztartások, hanem a vállalati szektor is csökkentette tartozását a hitelintézetek felé, szezonálisan igazítva 48 milliárddal. A nem pénzügyi vállalatok betétállománya pedig 8,1 milliárddal zsugorodott. A cégek az új hitelekre 1 millió euró alatti forinthitel-szerződés esetében 4,34, míg 1 millió felettieknél 3,32 százaléknyi kamatot fizetnek.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!