3p

Ha a munkaadók által egy foglalkoztatott után fizetendő költségeket nézzük, akkor tényleg lenne még hova csökkenteni a járulékokat. Ezzel pedig a magyar munkaerő még olcsóbbá válna, pedig így sem állunk rosszul.

A Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége a napokban egy többpontos javaslattal állt elő, mellyel a munkaerőpiacon kialakult jelenlegi problémákra kívántak választ adni. Az egyik felvetésük az, amit már évek óta hangoztatnak: szükség lenne a munkaadói terhek csökkentésére.

Első ránézésre talán indokolatlannak tűnhet a lépés, hiszen a munkaadó által fizetett járulékok még mindig alacsonyabbak, mint amennyit a bruttó bérből elvon az állam. Sőt, ha azt nézzük, a nemzetközi viszonylatban alacsony bérszint sem generálhat kiugróan magas költséget a vállalkozások számára. Igaz, a hazai, belföldre termelő cégek nem biztos, hogy profitálnak a magyar fizetések uniós szinten alacsony színvonalából. És épp ez utóbbi miatt lehet szükséges és indokolt a munkaadói járulékcsökkentés.

Az Eurostat adatai szerint az egy munkaórára jutó munkaerőköltség tavaly 7,5 euró volt, ami az ötödik legalacsonyabb a rangsorban. Ennél alacsonyabb költséggel csak Lettországban (7,1 euró), Litvániában (6,8 euró), Romániában (5 euró) és Bulgáriában lehet munkaerőt találni. A Magyarországra települő nemzetközi cégek számára tehát már most is rendkívül kedvezőek az állapotok, ráadásul az elmúlt évtizedben fokozatosan egyre vonzóbbá és versenyképesebbé vált a helyzet. Az uniós csatlakozásunk évében, 2004-ben ugyanis még a 9. legalacsonyabb volt az egy órára jutó munkaerőköltség 5,9 euróval. Hiába tehát a 27 százalékos, 11 év alatt bekövetkezett emelkedés, a többi uniós országban ennél nagyobb mértékű növekedés történt ugyanezen időszak alatt.

Ha viszont megpróbáljuk a magyar cégek helyzetét felmérni az általuk fizetendő terhek szempontjából, akkor rögtön kiderül, hogy lenne még hova csökkenteni a járulékokat. Az egy munkaórára jutó 7,5 eurós munkaerőköltségből ugyanis 22,7 százalék terheli a munkaadót az Eurostat adatai szerint, ami a középmezőnybe rangsorolja hazánkat. A legmagasabb terheket Franciaországban fizetik a munkaadók, 33 százalékot, míg a legkevesebbet, 7 százalékot Máltán. A visegrádi országokra fókuszálva találunk a hazainál nagyobb és kevesebb terhet is. Lengyelországban például a munkaerőköltség 18 százaléka terheli a munkaadót, a szlovákoknál 23,6, a cseheknél pedig 27 százalék.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!