Yves Leterme ügyvezető belga kormányfő hivatalának szűkszavú nyilatkozata nem bocsátkozott részletekbe, de annyit tudni lehet, hogy a Dexia vezetősége vasárnap délután összeült, és a hétfői tőzsdenyitás előtt mindenképpen elő akar állni valamilyen megoldási tervvel. A Dexiának hatalmas kintlevőségei vannak Görögországban, és miután ezek behajthatósága felettébb bizonytalanná vált, a bank részvényei meredeken zuhanni kezdtek, ezért fel is kellett függeszteni a velük való kereskedést.
Úgy hírlik, hogy a reménytelennek látszó aktívát átirányítják egy állami úton létrehozandó "rossz bankba", hogy ezáltal megvédjék magát a pénzintézetet - és betéteseinek érdekeit.
A Dexiának Franciaországban egyetlen lakossági fiókja sincs, ám a francia települési önkormányzatok legnagyobb hitelezőjének számít. A tervek értelmében a Dexia franciaországi üzletágát a francia állami kézben levő Caisse des Depots, valamint a francia postabank venné még. Belgiumban ugyanakkor sok száz Dexia bankfiók szolgálja a lakosságot. A belga üzletág államosítása már meglehetősen kockázatos lépésnek látszik: e művelet megvalósításának esetére a Moody's hitelminősítő már kilátásba helyezte Belgium Aa1-es osztályzatú szuverén adósságának leminősítését. Belgiumban ugyanis már így is az éves GDP 96 százaléka fölöttinek felel meg az államadósság.
A bankvezetés vasárnap délutáni tanácskozásának is hírek szerint ez a fő témája: úgy kell megoldást találni, hogy a belga állam ne vállalja túl magát. Egyes források tudni vélik, hogy a belga szövetségi kormány nem tartaná meg saját kezében az összes megszerzendő Dexia-részvényt, hanem azok egy részét továbbadná a tartományi kormányzatoknak.
A Dexia törökországi leányvállalatát, a jól működő Denizbankot - a belgiumi és a franciaországi üzletág államosításával, vagyis lényegében adósságátvállalással járó terhek enyhítése érdekében - el akarják adni. Hírek szerint van is rá vevő, mégpedig az orosz Szberbank.
MTI