2p

A nyári uborkaszezon után várhatóan ismét fellángoló adóviták sokakat érintő kérdése lehet a vállalkozók körében töretlen népszerűségnek örvendő eva jövője, írja a Népszabadság.

Sok a kérdőjel az eva körül, ráférne egy alapos fazonigazítás, további szigorítás? Esetleg a legjobb lenne megszüntetni? Nagyjából ezek közül a lehetőségek közül választanának az adószakértők, miközben a politika úgy is határozhat: nem nyúl hozzá, olvasható a Népszabadságban.

Klasszikus átalányadónak csak az egyéni vállalkozók és őstermelők számára elérhető átalányadót lehet nevezni. Ennek lényege: a vállalkozó, ha éves bevétele nem haladja meg a nyolcmillió forintot (kereskedők esetében a 40 milliót), a 40 és 94 százalék közötti költségátalány levonása után fennmaradó összeg alapján fizeti jövedelemadóját. A költségátalány mértéke a tevékenységtől függ.

Az eva és az ekho unikumnak számít Európában és a kelet-közép-európai régióban is - mondja Veszprémi István, a Deloitte partnere. Mindkettő több adónemet von egybe: az eva a többi között a jövedelemadót és az áfát, az ekho az szja-t és a járulékokat.

Néhány nyugat-európai országában azonban ellenpélda is van: olyan tételes - fix összegű - átalányadókat határoztak meg, amelyek nem jelentenek kisebb adóterhet, csupán a vállalkozás adminisztrációs kiadásait csökkentik – mondta a Népszabadságnak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young tanácsadó cég adószakértője. Igaz ezekben az országokban a mindenkori pénzügyi kormányzat aránylag könnyen meg tudja határozni az egyes ágazatokban reális jövedelmezőségi szintet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!