Sok a kérdőjel az eva körül, ráférne egy alapos fazonigazítás, további szigorítás? Esetleg a legjobb lenne megszüntetni? Nagyjából ezek közül a lehetőségek közül választanának az adószakértők, miközben a politika úgy is határozhat: nem nyúl hozzá, olvasható a Népszabadságban.
Klasszikus átalányadónak csak az egyéni vállalkozók és őstermelők számára elérhető átalányadót lehet nevezni. Ennek lényege: a vállalkozó, ha éves bevétele nem haladja meg a nyolcmillió forintot (kereskedők esetében a 40 milliót), a 40 és 94 százalék közötti költségátalány levonása után fennmaradó összeg alapján fizeti jövedelemadóját. A költségátalány mértéke a tevékenységtől függ.
Az eva és az ekho unikumnak számít Európában és a kelet-közép-európai régióban is - mondja Veszprémi István, a Deloitte partnere. Mindkettő több adónemet von egybe: az eva a többi között a jövedelemadót és az áfát, az ekho az szja-t és a járulékokat.
Néhány nyugat-európai országában azonban ellenpélda is van: olyan tételes - fix összegű - átalányadókat határoztak meg, amelyek nem jelentenek kisebb adóterhet, csupán a vállalkozás adminisztrációs kiadásait csökkentik – mondta a Népszabadságnak Vámosi-Nagy Szabolcs, az Ernst & Young tanácsadó cég adószakértője. Igaz ezekben az országokban a mindenkori pénzügyi kormányzat aránylag könnyen meg tudja határozni az egyes ágazatokban reális jövedelmezőségi szintet.