3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hazánk több milliárd forintnyi évtizedekkel ezelőtt adott kölcsönt képtelen behajtani, a legnagyobb összeggel Kuba és Szudán tartoznak. Mellettük Észak-Korea, Nicaragua, Nigéria és Albánia az adósunk - derül ki a nemzetgazdasági miniszter egy parlamenti kérdésre adott válaszából.

A jobbikos Endrésik Zsolt arról kérdezte Matolcsy György nemzetgazdasági minisztert, mekkora ma hazánk 1990 előtt keletkezett követelésállománya a világban. A miniszter válaszában kiemelte, hogy a kormány "megkülönböztetett figyelmet fordít az 1990 előtt, részben klíring valutában nyújtott kormányhitelek és az abban az időszakban keletkezett kereskedelmi szaldókövetelések mielőbbi és minél kedvezőbb feltételekkel történő megtérülésére" .

"Megállapítható, hogy a jelenlegi időszakra kormányzati követeléseink alapvetően már csak a legkisebb fizetési képességgel és készséggel rendelkező adós országokkal szemben maradtak fenn" - írja Matolcsy, majd kiemeli, hogy a még fennálló adósság rendezésére folyamatos kedvezményekkel próbálja a kormány rávenni az országokat. A konkrét követeléseket illetően a miniszter a tavalyi zárszámadási törvényre utal, melyben részletes adatok találhatók.

A 2011-es zárszámadás értelmében a legnagyobb összeggel Kuba tartozott a tavalyi év végén, a kommunista ország 4,165 milliárd forintnyi hitelét nem fizette vissza, ebből szinte a teljes állomány lejárt. A követelés 2011-ben 43,1 millió forinttal növekedett, ami vélhetően a forint árfolyamváltozásával magyarázható.

Kuba mellett jelentős összeggel, 3,475 milliárd forinttal tartozott 2011 végén Szudán, ez szintén majdnem teljes egészében lejárt adósság volt. Esetükben azonban tavaly 597,4 millió forint volt az állomány növekedés, vagyis tényleges tranzakció is történhetett, hiszen ekkora emelkedést nem indokol a devizaárfolyam változása.

A zárszámadási törvény adatai szerint még 2011 végén is 814,9 millió forinttal tartozott hazánknak Észak-Korea, holott a kommunista ország már 2010 nyarán kérte adóssága nagy részének elengedését. Azonban a jelek szerint ebbe a magyar fél nem ment bele, így most is fennáll a régóta lejárt tartozás. 682,5 millió forint volt hazánk kintlevősége Albánia felé, ők azonban a jelek szerint rendesen törlesztenek, hiszen lejárt adósságuk nincs, az állomány pedig tavaly 205 millió forinttal csökkent. Hasonló a helyzet Nicaragua esetében, akiknek 2011 végén 266 millió forint volt még az adósságuk. Nigéria azonban szintén régóta tartozik, 791,3 milliós adósságuk jelentős része mostanra lejárt, ennek ellenére még 2011-ben is 144,1 millió forinttal emelkedett az adósságuk.

Összességében tehát 10,2 milliárd forintnyi külföldi követelése volt 2011 végén Magyarországnak, ez azonban még mindig eltörpül jelentős adósságunk mellett.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!