14:25
"Abban egyetértek a kormányfővel, hogy az államnak a közérdeket kell szolgálnia. Viszont nem az a közérdek, amire a miniszterelnök rámutat az ujjával" - emelte ki Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője. A szocialiták vezérszónoka szerint nem közérdek, hogy a válságadón belül vannak kiváltságosak, emellett egy egykulcsos adó sem igazságos, mert a kiskeresetűek rosszabbul fognak járni. Mesterházy hozzátette: ezek az intézkedések ad hoc-jellegűek és átmeneti időszakra vonatkoznak, az továbbra is kérdéses, honnan lesz gazdasági növekedés és egymillió új munkahely.
14:10
Vona Gábor, a Jobbik képviselője elmondta: sok a kérdőjel és a bizonytalanság a kormányfő által bejelentett tervekben. A párt szintén egyetért a PPP-beruházások felfüggesztésével. A válságadók esetében Vona szerint kiemelten kell figyelni arra, hogy a cégek ne hárítsák át a fogyasztókra a pluszterheket. Emellett a Jobbik azt javasolja, hogy az internetszolgáltatást vegyék ki a válságadóból, ezzel segítve az internet elterjedését. Az áruházláncok 30 milliárdos különadója a Jobbik szerint az ágazat súlyához képest nagyon csekély. "A magánnyugdíj-rendszer nem más volt, mint egy globális pilótajáték" - emelte ki Vona. Szerinte ugyanakkor a kormány most rossz irányba lépett, a Jobbik a teljes második pillért állami felügyelet alá vonta volna. Vona szerint kérdés, mi lesz az eddigi befizetésekkel, illetve a pénztárak kezében lévő portfóliókkal.
14:00
A válságadó egyes szektorokban hátrányosan fogja érinteni a hazai kkv-kat - figyelmeztet Schiffer András, az LMP frakcióvezetője. Az ellenzéki párt a PPP-beruházások felfüggesztésével egyetért, a nyugdíjpénzek befagyasztása
viszont szerintük alkotmányossági aggályokat vet fel. Az LMP képviselője szerint az adójóváírás fokozatos kivezetésével a gazdagabbak járnak jól, jelentős átcsoportosítást hajt végre a kormány a szegényektől a gazdagok felé. "Ez pénzbehajtás, nem reform" - összegezte a kormányfő által bejelentett lépéseket Schiffer. Az LMP szerint a nagy áruházláncok ellen nem különadóval, hanem plázanyitási stoppal kellene fellépni, illetve elő kellene írni a hazai termékek minimális részarányát.
13:50
További öt fontos intézkedés: duális oktatási rendszer bevezetése, részmunkaidős foglalkoztatás támogatása a nők esetében. Ha valaki 8 óra helyett kétszer 4 órában alkalmaz nőket, akkor 27 helyett csak 20 százalék lesz a TB-járulék. Eltörli a kormány az elvárt jövedelem határát, az önfoglalkoztató vállalkozások adminisztrációját egyszerűsítik. Olcsóbb lesz a pályázati rendszer is: csökken az elbíráló szervezetek száma, illetve az adatlapok hossza, 2011 végére pedig megteremtik a papírmentes pályázás feltételeit. Az építőipar talpra állását segítheti az áthídaló kölcsönök arányának felemelése, illetve az, hogy a lakáscélú előtakarékosságot a közvetlen hozzátartozók is felhasználhatják majd.
13:48
Január elsejétől jön az egykulcsos családi adózás. "Aki többet keres, többet fizessen, aki több gyermeket nevel, kapjon több kedvezményt. Ez így ésszerű" - hangsúlyozta Orbán. Szerinte az új adórendszer egyszerű lesz, hogy mindenki előre tervezhessen, ugyanakkor nem lehet majd kibújni alóla.
13:47
A kormány közös holdingba szervezi a volánokat és a MÁV-ot, illetve átalakítja a BKV-t is - jelentette be a kormányfő.
13:45
"Lebegjen a szemünk előtt az amerikai rendszer, ahol tisztán magánpillér van és sokmillió ember bukta el befektetését a válság során" - emelte ki a kormányfő a magánnyugdíjpénztárakkal szemben. Szerinte állami kényszerrel létrehozott magánrendszer nem lehet életképes, csak az állami rendszer tudja garantálni a nyugdíjakat. A miniszterelnök szerint senkit sem lehet arra kötelezni, hogy tőzsdére vigye a pénzét, a kormány meg fogja védeni a nyugdíjasokat és a nyugdíjak értékét. Aki visszalép az állami rendszerbe, annak az állam garantálja, hogy nem éri veszteség, meg kell adni az embereknek a választás szabadságát. "Ebben mindenkinek magának kell felelősen dönteni: ha visszalép, visszalép, ha marad, marad" - szögezte le Orbán.
13:44
"Tarthatatlan az úgynevezett PPP-rendszer, melyben a kockázatokat és a kötelezettségeket az állam vállalta, a profit viszont a magánszektort illette. Ezért szükség van ezeknek a beruházásoknak felülvizsgálatára és a szerződéskötések felfüggesztésére" - véli a miniszterelnök.
13:40
Három év alatt a magyar gazdaságot Közép-Európa legsikeresebb gazdaságává lehet tenni, de továbbra sem lehet megfeletkezni például az oktatás és a közszolgáltatások szükséges átalakításáról.
13:35
A második akcióterv három aktuális kérdéskörben fogalmazza meg a közérdek érvényesítését: a közterhek arányos elosztásában, a munkahelyek teremtésében és megőrzésében, valamint a bürokráciával és a rossz szabályokkal szemben - vezette fel Orbán. "Vannak, akik már nagyon sok áldozatot hoztak, és nem képesek több áldozatra" - utalt a kormányfő az adófizetőkre. Szerinte most azoknak kell segíteniük, akik már túl vannak a válság nehezén. "Most a gazdaság legerősebb képviselőit nagy tisztelettel arra kérjük, hogy válságadó formájában vállaljanak arányos részt a közteherviselésből" - szögezte le. Szerinte fontos, hogy a válságadó ne veszélyeztessen munkahelyeket, ezért esett a választás olyan szektorokra, melyekben kiszámítható és nagy profitra tesznek szert a cégek.Szerinte a cégek részben az államnak köszönhetően képesek olyan extraprofitot termelni, melyből futnia kell a válságadókra is. "Válság idején ezt a hasznot illik megosztani azzal a közösséggel, mely ezt a hasznot létrehozta" - emelte ki Orbán.
13:30
"Kétségkívül nagy munka vár ma ránk" - kezdte beszédét a miniszterelnök. Szerinte a választópolgárok megtették azt, ami rajtuk múlott, pontosan megmondták, mit akarnak, és mit nem. "A magánérdek és a piaci érdekek beengedése az államba katasztrófához vezetett" - foglalta össze az elmúlt éveket Orbán. Hozzátette: az állam piacosítása egy öngyilkos modell.
Orbán Viktor múlt szerdán a Széll Kálmán Alapítvány meghívására mondott beszédet egy budapesti rendezvényen, ahol röviden ismertette második gazdasági akciótervének néhány pontját. A miniszterelnök akkor azzal búcsúzott a hallgatóságtól, hogy a részleteket majd hétfőn a parlamentben tudhatjuk meg.
Első, 29 pontos akciótervét június elején ismertette az Országgyűlésben Orbán Viktor. A kormányfő már akkor bejelentette, hogy 2011-től fokozatosan vezeti be a kormány az egykulcsos személyi jövedelemadót, a társasági nyereségadó kulcsa pedig évi 500 milliós forgalomig 19-ről 10 százalékra csökken.
Az első akcióterv része volt a bankadó is, melynek keretében a pénzügyi szektor cégeinek évente 200 milliárd forintos különadót kell befizetniük. Azóta az első részletet már át is utalták az államkasszába. A 29 pontos csomag július elsejétől forradalmasította a hitelezést is, hiszen devizaalapú hitelre azóta nem lehet jelzálogot bejegyezni, amivel lényegében ellehetetlenítették a lakáshitelezést.
Szintén a júniusban bejelentett lépések közé tartozott például a hat hónapnál hosszabb végkielégítések 98 százalékos különadója, vagy a kétmillió forintos bérplafon a közszférában, ami a jegybank elnöke miatt később sok konfliktus forrása lett. A kormány saját magán is spórol nyár óta: Orbán létszámstopot hirdetett a közigazgatásban, a kiszervezések felülvizsgálatát hirdette meg az összesen 120 milliárd forintos karcsúsítás keretében.
Beke Károly
mfor.hu