Az első háromnegyed évben naponta átlagosan több mint 1,1 milliárd forint értékben kötöttek lízingszerződéseket. Az év első kilenc hónapjában több mint 52 ezer lízingszerződést kötöttek a tagvállalatok, ami 5 százalékos növekedés éves összevetésben.
A teljes portfólió értéke szeptember végén mintegy 1300 milliárd forintot tett ki, ami közel azonos az egy évvel korábbi adattal.
Lévai Gábor, a Magyar Lízingszövetség főtitkára a közleményben kiemelte, hogy bár a teljes portfólió minimális mértékben csökkent, az egyfelől az árfolyamhatással, másrészt azzal magyarázható, hogy az új szerződések állománya elmarad a kifutó állomány összegétől.
Lévai Gábor szerint a szerződések száma és az új kihelyezések alapján elmondható, hogy növekedési pályára állt a lízingpiac. A fejlődés motorját a vállalkozások, azon belül is a kis- és középvállalati szektor adja - fűzte hozzá.
Erre utal, hogy az első háromnegyed évben a termelőeszközök - például esztergagépek, különböző gyártósorok, tehergépkocsik - finanszírozott értéke 177 milliárd forintot tett ki, ami 22 százalékos növekedés - fogalmazott. Úgy vélte, a bővülésben fontos szerepet játszott a Magyar Nemzeti Bank növekedési hitelprogramja, amelynek keretében 61 milliárd forint értékben finanszíroztak beszerzéseket a lízingszövetség tagvállalatai, így a teljes piac ötöde köthető a programhoz.
A legfontosabb lízingpiaci szegmensekről szólva Lévai Gábor elmondta, hogy a személyautók, kisteherautók és motorkerékpárok 83 milliárdos tételt jelentettek az első háromnegyed évben, ami 30 százalékos bővülésnek felel meg. A flottafinanszírozás 47 milliárd forintot tett ki, ami 7 százalékos növekedés. Ez a két szegmens a 309 milliárd forintos finanszírozott összeg 42 százalékát adta.
A nagyteherautók és buszok esetében a finanszírozott összeg 15 százalékkal, 82 milliárd forintra nőtt éves összevetésben. A termelőeszközökön belül szereplő gépszegmensben pedig szintén közel 30 százalékkal, 95 milliárd forintra nőtt a finanszírozott összeg.
A szövetség szerint folytatódik a növekedés és jövőre a jelenlegi, mintegy 1300 milliárd forintos teljes portfólió is növekedésnek indulhat.
MTI